ΑΥΤΟΓΚΟΛ και "Χ" η Ντόρτμουντ

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές, η Ντόρτμουντ άφησε δύο πόντους στην Φρανκφούρτη (2-2) με αυτογκόλ που ήρθε δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Στο τέλος που θα γίνει η σούμα, κάτι τέτοιοι χαμένοι πόντοι θα έχουν κάνει την διαφορά. Η Ντόρτμουντ κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στην Φρανκφούρτη, όμως δεν κατάφερε να νικήσει (2-2), με αποτέλεσμα η διαφορά από την κορυφή να ανοίξει στους τρεις πόντους.

Ο Βίτσελ σε μία φάση διαρκείας (11’) έδωσε από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα της Βεστφαλίας, όμως δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Αϊντραχτ ισοφάρισε με όμορφο βολέ του Αντρέ Σίλβα στην κίνηση.

Ξανά σε φάση διαρκείας που ξεκίνησε από εκτέλεση φάουλ, ο Σάντσο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ντόρμουντ (66’, 1-2), όμως η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ δεν κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο, αφού δύο λεπρά πριν το τέλος, ο Ντιλέινι σε προσπάθεια του να απομακρύνει σουτ του Σίλβα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-2.