Διπλό με τον πιο… Ντόρτμουντ τρόπο

Σε ένα παιχνίδι πάνω - κάτω με απίστευτες εναλλαγές στο σκορ, η Ντόρτμουντ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της τετράδας με την εκτός έδρας νίκη επί της Στουτγκάρδης με 2-3.

Η μία είναι μικρογραφία της άλλης. Αμφότερες παίζουν δημιουργικό ποδόσφαιρο, αμφότερες σκοράρουν κατά ριπάς, αμφότερες εμπιστεύονται όσο πιο νεαρούς παίκτες γίνεται.

Πολύ λογικό να προσφέρουν ένα παιχνίδι πλούσιο σε συγκινήσεις, γκολ, ανατροπές και θέαμα.

Η Στουτγκάρδη για ένα ημίχρονο έβαλε πολύ δύσκολα στην Ντόρτμουντ, παίρνοντας προβάδισμα χάρη σε κεφαλιά του σούπερ φορμαρισμένου δίμετρου στράικερ Κάλαιτζιτς (17’).

Ωστόσο, οι Βεστφαλοί βγήκαν θυμωμένοι στην επανάληψη και σε ένα πεντάλεπτο γύρισαν το παιχνίδι με δύο υπέροχα τέρματα από Μπέλινγχαμ (47’) και Ρόις (52’).

Η λογική θα έλεγε πως θα έπρεπε να κάνουν διαχείριση του ματς, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη σε ένα παιχνίδι με πολύ ανοιχτές άμυνες.

Ο Ντιντάβι ισοφάρισε με αριστερό σουτ για τους Σουηβούς (78’), όμως δύο λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ βρήκε έναν απρόσμενο ήρωα. Ο Κνάουφ που ήρθε από τον πάγκο (67’) λόγω τραυματισμού του Ρόις, με φοβερό διαγώνιο δεξί σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το τελικό 2-3, που διατηρεί την Μπορούσια στο -7 από την πρώτη τετράδα.