Δύο ο Χάαλαντ, δύο ο Μενιέ και... βλέπει κορυφή!

Ο Τόμας Μενιέ έβαλε δύο γκολ, ο Χάαλαντ… απάντησε με άλλα δύο και η Ντόρτμουντ διέλυσε 5-1 την Φράιμπουργκ και κατέβασε τη διαφορά από την Μπάγερν στο -3.

Εξαιρετικό βράδυ Παρασκευής πέρασε η Μπορούσια, που μπορεί να αγχώθηκε για μερικά λεπτά αλλά μετέτρεψε σε party την αναμέτρηση με την 4η της Bundesliga, Φράιμπουργκ. Ετσι, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε, με αγώνα περισσότερο πλησίασε στους τρεις βαθμούς την πρωτοπόρο, Μπάγερν Μονάχου.

Στο 14’ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι, όταν ο Μπραντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μενιέ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Ούπχοφ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το 29’ όταν είχαμε deja vu. Ο Μπραντ «χτύπησε» ξανά κόρνερ και αυτή τη φορά από την καρδιά της άμυνας ο Μενιέ βρήκε δίχτυα από αέρος για το 2-0. «Με τέτοιον μπακ-χαφ ποιος τον χρειάζεται τον Χάαλαντ» θα μπορούσε να αναρρωτηθεί κανείς, για να εμφανιστεί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νορβηγός επιθετικός και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 έπειτα από την 9η ασίστ στη σεζόν από τον Μπέλιγχαμ.

Στην επανάληψη η Φράιμπουργκ εμφανίστηκε στο 61’ μειώνοντας στο σκορ με το πλασέ του Ντεμίροβιτς σε κενό τέρμα έπειτα από επέμβαση του Κόμπελ σε σουτ του Σαλάι, όμως παρότι πίεσε στη συνέχεια, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο από το 3-1. Αντίθετα, ο Χάαλαντ δεν έμεινε στο ένα γκολ και στο 75’ έπειτα από ασίστ του Νταούντ έφυγε μόνος και έγραψε το 4-1. Ο Νταούντ στο 85’ με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 5-1.