Ηχηρό χαστούκι για Ντόρτμουντ!

Με εντυπωσιακή εμφάνιση η Ουνιόν Βερολίνου τιμώρησε όλες τις αδυναμίες της Μπορούσια Ντόρτμουντ και την κέρασε την πρώτη ήττα της σεζόν με το ηχηρό 3-1!

Δεν γίνεται σε όλα τα ματς να δέχεσαι πρώτος γκολ και να φτάνεις στην ανατροπή. Έγινε μία στην πρεμιέρα με την Άουγκσπουργκ, έγινε δύο με την Κολωνία, την τρίτη η Μπορούσια την πάτησε. Η Ουνιόν Βερολίνου τιμώρησε όλες τις αμυντικές αδυναμίες των Βεστφαλών κι έφτασαν δίκαια στο θριαμβευτικό 3-1 στην πρώτη φετινή ήττα της ομάδας του Λουσιέν Φαβρ.

Μετά από ένα πολύ πιεστικό ξεκίνημα με μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Ρόις, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπούλτερ (22’, 1-0) σε μία κλασική φάση που η άμυνα της Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να αμυνθεί σε σωστά σε κόρνερ.

Ένας υπέροχος συνδυασμός έφερε άμεσα το 1-1 με τον Πάκο Αλκάθερ (25’), όμως στην επανάληψη η ομάδα του Βερολίνου έπαιξε υπέροχα στο επιθετικό τρανζίσιον κι έφτασε δίκαια στην νίκη. Ο Μπούλτερ παίρνοντας το ριμπάουντ από χαμένο τετ-α-τετ του Άντερσον έκανε το 2-1 (50’), ενώ ο τελευταίος «διόρθωσε» την αστοχία του, κάνοντας το τελικό 3-1 στο 75ο λεπτό στην παρθενική νίκη της ιστορίας της στην Bundesliga.

Πηγή: sdna.gr