Λυτρώθηκε στο 93 και πλησίασε κορυφή η Ντόρτμουντ

Αν και βρέθηκε να χάνει στο 2’ η Ντόρτμουντ με γκολ στο 93’ πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Μάιντς και «μάζεψε» τη διαφορά από την κορυφή και την Μπάγερν στους 5 βαθμούς.

Μετά το 1-1 της Μπάγερν με την Κολονία, η Μπορούσια ήξερε ότι μπορούσε να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή στο -5, όπως και να βρεθεί στο Νο3 της Bundesliga. Και παρότι ίδρωσε, τα κατάφερε στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Εντιν Τέρζιτς βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2’ της αναμέτρησης από την Μάιντς από το γκολ του Λι Τζάε-Σουνγκ, όμως ισοφάρισε μόλις δύο λεπτά αργότερα με τον Γιούλιαν Ρίεσον έπειτα από προσπάθεια του Νίκλας Ζίλε.

Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τα 90’ και φάνηκε ότι θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζιοβάνι Ρέινα βρήκε δίχτυα μετά από ασίστ του Σεμπαστιάν Αλέ και χάρισε τη νίκη με 1-2 στην Ντόρτμουντ, η οποία ανέβηκε στην 3η θέση με αγώνα περισσότερο από τις Φρανκφούρτη, Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ.