Με Ρόις στο -1 η Ντόρτμουντ

H Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-0 με γκολ Ρόις της πρωτοπόρου Γκλάντμπαχ και έτσι μείωσε στο -1 από την κορυφή ενώ «έπιασε» στην τρίτη θέση της Bundesliga την Μπάγερν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το παιχνίδι όμως να είναι ισορροπημένο. Την πρώτη σημαντική φάση στον αγώνα την έκανε στο 28ο λεπτό η Γκλάντμπαχ με τον Λάινερ. Πέντε λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ πέτυχε το γκολ με τον διαιτητή της αναμέτρησης να κάνει χρήση του VAR και να το ακυρώνει.Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ντόρτμουντ να έχει τις φάσεις και την κατοχή, αλλά το σκορ να παραμένει 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53΄Χακίμι έκανε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ απέκρουσε εύκολα. Πέντε λεπτά αργότερα όμως οι γηπεδούχοι έλυσαν το...γόρδιο δεσμό και με ωραίο πλασέ το Ρόις έκαναν το 1-0.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Γκλάντμπαχ πίεσε αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ του αγώνα.