Έχασε την ευκαιρία για κορυφή η Άστον Βίλα

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπράιτον η Άστον Βίλα (1-2) και έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Premier League, σε ισοβαθμία με Τσέλσι και Λέστερ.

Πικρή αναδείχθηκε η επιστροφή της Premier League, μετά την διακοπή για τις εθνικές, για την Άστον Βίλα που φιλοξένησε και ηττήθηκε από την Μπράιτον με σκορ 2-1, αν και στις καθυστερήσεις έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, με τον διαιτητή αρχικά να καταλογίζει πέναλτι, όμως με τη βοήθεια του VAR πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Οι «γλάροι» κατάφεραν και προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντάνι Γουέλμπεκ να φεύγει στην αντεπίθεση μόνος του και να τσιμπάει την μπάλα πάνω από τον Μαρτίνεζ για το 1-0 στο 12ο λεπτό. Tα «λιοντάρια» έφτασαν στην ισοφάριση με την αρχή του δεύτερου μέρους (47΄), με τον Τραορέ να εκτελεί από αριστερά ένα φάουλ με σέντρα και τον Εζρί Κόνσα με προβολή να κάνει το 1-1 για την ομάδα του. Όμως, λίγα λεπτά αργότερα (56΄) η Μπράιτον πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με την μπάλα να στρώνεται στον Μάρτς και αυτός με ένα πανέμορφο πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-1.