Έμεινε... όρθια η Αρμάνι κόντρα στην Ζαλγκίρις

Η Αρμάνι δεν είχε τάσεις... αυτοκτονίας και κατάφερε να κρατήσει την νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις, επικρατώντας με 85-81.

Κορυφαίοι από τους Ιταλούς οι Ροντρίγκεθ με 17, Μπρουκς με 13, Μίτσοφ με 13, Σκόλα με 11 πόντους, ενώ από την Ζαλγκίρις πρώτος σκόρερ ο Γουόλκαπ με 19 πόντους, ο Γκριγκόνις είχε 13 και ο Λεκαβίτσιους 11 πόντους.

Η Αρμάνι μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε την Ζαλγκίρις μιας και προηγήθηκε με 8-0 και με 20-4 στο ένατο λεπτό, πριν από το 23-7 του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα. Οι Λιθουανοί αποφάσισαν να αντιδράσουν πριν είναι αργά και με ένα επιμέρους σκορ 16-4, κατάφεραν να μειώσουν σε 27-23 στο 14ο λεπτό, έχοντας επιστρέψει στον αγώνα. Όμως και πάλι οι Ιταλοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους ώστε να ξεφύγουν με 11 πόντους (37-26) στο 17ο λεπτό, πριν το 43-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι παρέμεινε στην... θέση του οδηγού με την διαφορά στο +12 (55-43) στο 23ο λεπτό. Αλλά η Ζαλγκίρις ήταν αποφασισμένη να διεκδικήσει την νίκη και με ένα επιμέρους 12-4, κατάφερε να μειώσει σε 59-55 στο 28ο λεπτό, πριν το 64-59 του 30ου λεπτού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι είχε το προβάδισμα, προηγήθηκε ακόμα και με δέκα πόντους (73-63) στο 33ο λεπτό, αλλά η Ζαλγκίρις δεν υποχωρούσε. Μάλιστα με ένα 5-0 σε ένα λεπτό, κατάφερε να μετατρέψει το 81-74 σε 81-79, με 25 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Μίτσοφ με 2/2 βολές έκανε το 83-79 στα 24΄΄, ο Γκριγκόνις μείωσε και πάλι σε 83-81 και η Αρμάνι είχε 14 δευτερόλεπτα για την τελευταία επίθεση, όπου έπρεπε ουσιαστικά να... προστατεύσει την μπάλα. Η Ζαλγκίρις έκανε «παγίδες», λίγο έλειψε να κλέψει την μπάλα με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να κερδίζει φάουλ και με δύο βολές, οχτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να διαμορφώνει το 85-81. Πάντως οι Λιθουανοί διαμαρτυρήθηκαν για το συγκεκριμένο σφύριγμα, θεωρώντας ότι δεν υπήρχε φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81.