Ένα και να… καίει για την Γκλάντμπαχ!

Η Βέρντερ Βρέμης στάθηκε εξαιρετικά στο Μπορούσια Παρκ, όμως η Γκλάντμπαχ είναι σε πολύ καλό φεγγάρι και πήρε την νίκη (1-0) χάρη σε τέρμα του Νίκο Ελβέντι.

Το καλό μομέντουμ της Γκλάντμπαχ επιβεβαιώθηκε και απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης, με τους γηπεδούχους να επεκτείνουν το θετικό τους σερί και με το 1-0 να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής την ζώνη του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις πιο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, όμως ο Ζόμερ είπε «όχι» με εκπληκτικό τρόπο στον Σμιντ (28’), ο οποίος λίγο αργότερα (37’) είδε την νέα του μεγάλη ευκαιρία να ανακόπτεται πάνω στην γραμμή.

Χωρίς να είναι αισθητά καλύτερη, η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ελβέντι (66’) και κράτησε ως το τέλος το πολύτιμο 1-0, αφού στο 88ο λεπτό ο Ράσιτσα σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπίτενκουρτ σπατάλησε νέα χρυσή ευκαιρία για να δώσει τον πόντο στους φιλοξενούμενους.