«Επαγγελματική» νίκη και 2η θέση

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με τον... γνωστό της τρόπο, έφτασε στην νίκη επί της Μπέτις με 2-0 και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την Ρεάλ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μετά από ένα πρώτο... φλύαρο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να προηγηθεί στο 46ο λεπτό, στο 45:20 και στην πρώτη επίθεση, με ένα εκπληκτικό γκολ του Λιορέντε, από εξαιρετικά δύσκολη θέση και να μπει μπροστά στο σκορ. Η Μπέτις αποφάσισε να ρισκάρει για να ισοφαρίσει, πίεσε και έχασε ευκαιρίες. Αλλά στο 74ο λεπτό βρέθηκε με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από αποβολή του Μοντόγια. Πάντως συνέχισε να... ανεβαίνει στην περιοχή της Ατλέτικο.

Η ομάδα της Μαδρίτης περίμενε να... χτυπήσει στην αντεπίθεση και το κατάφερε με τον Λουίς Σουάρες στο 90ο λεπτό, μιας και με κοντινό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Η Ατλέτικο με 11 βαθμούς είναι στην 2η θέση, ισόβαθμη με Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ, ενώ η Μπέτις είναι 10η με 9 βαθμούς.