Επιστροφή στην κορυφή με άγχος για την Σέλτικ

Επιστροφή στην κορυφή για τη Σέλτικ! Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε 2-1 στην έδρα της Νταντί, παίρνοντας το τρίποντο με δυσκολία και προσπέρασε την Ρέιντζερς, η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ επί της Σεντ Μίρεν.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Οι «καθολικοί» ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος. Μπήκαν δυνατά, έφτιαξαν φάσεις και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε προβάδισμα, ανοίγοντας το σκορ με τον Φόρεστ στο 30ο λεπτό (0-1). Με την Νταντί να έχει την μοναδική της καλή στιγμή στο 39’, αλλά ο ΜακΚάουαν δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Σιλά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά δεν βρήκε δίχτυα και το πλήρωσε αφού ο Φόρεστ με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση (67’) έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.
Η Νταντί έβγαλε αντίδραση και μείωσε με τον Πορτάλες στο 74’ σε 2-1, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση.