Το... εξπρές του Λαμπαντία!

Η Χέρτα του Λαμπαντία εντυπωσιάζει, πέτυχε τη δεύτερη νίκη στην επανέναρξη, μετατρέποντας το ντέρμπι του Βερολίνου (4-0 την Ουνιόν) σε παράσταση για ένα ρόλο.

Τρία γκολ στη Χόφενχαϊμ, τέσσερα στην Ουνιόν (4-0) και η Χέρτα του Λαμπαντία από το… πουθενά μπαίνει στο κόλπο για την Ευρώπη! Ο… 4ος φετινός προπονητής των πρωτευουσιάνων δημιούργησε στη διακοπή μια… κανονική ομάδα, η οποία πάντως φορτσάρει στο β’ ημίχρονο! Μάλιστα, στο άδειο Ολυμπιακό Στάδιο, η Χέρτα έσπασε την κατάρα, μιας και ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της στο 2020  (14/12 η τελευταία, 1-0 με Φράιμπουργκ). Αντίθετα, η Ουνιόν παρουσιάστηκε απογοητευτική στο ντέρμπι της πόλης, χωρίς λύσεις και πάθος!

Είχε φάσεις, όχι γκολ η Χέρτα
Η ατμόσφαιρα κρύα, το Ολυμπιακό Στάδιο παγωμένο και το πρώτο ημίχρονο... κάκιστο. Η Χέρτα «σφιγμένη», μιας και δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι της και η Ουνιόν... χωρίς εμπνεύσεις, αλλά και λύσεις στην πίεση της αντιπάλου. Η ομάδα του Λαμπαντία είχε τον έλεγχο, το ποσοστό κατοχής έφτασε στο 65%, ενώ ο Μπογιατά φρόντισε να «κλειδώσει» τον πρώτο σκόρερ της αντιπάλου, τον Άντερσον. Σε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό η Χέρτα είχε τρεις καλές φάσεις για γκολ, αλλά ξέρει πως δεν της... πάει το α' ημίχρονο! Στο 18΄ο Λουκεμπάκιο νικήθηκε από τον Γκίκιεβιτς, ενώ στο 27΄ ο Πολωνός γκολκίπερ έδιωξε το τακούνι του Κούνια. Ο Βραζιλιάνος είχε κι ένα ωραίο σουτ στο 38', αλλά και πάλι ο Γκίκιεβιτς είχε τον τρόπο!

Απίθανο ξέσπασμα και τεσσάρα…
Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν βγαλμένο από τα ωραιότερα όνειρα του Λαμπαντία, αφού σε δέκα λεπτά η ομάδα του βρήκε τρεις φορές δίχτυα και ξαναμπήκε στο κόλπο της Ευρώπης (στο -5 από τη Βόλφσμπουργκ)! Ο Ιμπίσεβιτς έδωσε το ρυθμό και οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι σε μια μουδιασμένη και εξαιρετικά απογοητευτική αμυντικά Ουνιόν! Στο 51΄ ο Νταριντά έκανε υπέροχη σέντρα και ο Βόσνιος σκόραρε το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα με ωραία κεφαλιά. Στο επόμενο λεπτό ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Εγινε η σέντρα και στην εξέλιξη της φάσης, ο Ιμπίσεβιτς έκανε την πάσα, λάθος εκτίμηση του Πάρενσεν και ο Λουκεμπάκιο με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 6ο του γκολ! Μεταμορφωμένη η Χέρτα κατόρθωσε στο 61΄ να σκοράρει ξανά! O Koύνια άρχισε την προσπάθεια, ο Ιμπίσεβιτς μοίρασε ξανά στον Βραζιλιάνο που πέτυχε το 3-0! Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα και η Χέρτα είχε τη διάθεση, αλλά και τον τρόπο να σκοράρει ξανά, όταν από κόρνερ, ο Μπογιατά στο 77' με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 4-0. Ηταν η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι κράτησαν ανέπαφη την εστία τους εντός από τις 21 Δεκεμβρίου!