Η έδρα της έδωσε την παραμονή

Με την όγδοη εντός έδρας νίκη της στη La Liga και την 3η στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια στο "Μεντιθορόθα" η Αλαβές εξασφάλισε την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία με εύκολο 3-0 επί της Θέλτα.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η Αλαβές ήταν πολύ καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, απέναντι στην ομάδα του Βίγκο που σε ένα πολύ κρίσιμο ματς για την παραμονή της, παρουσίαστηκε άτολμη και αν δεν ήταν ο Γkουάιτα σε καλή μέρα, το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο.

Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Αλαβές είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να σκοράρει, αλλά ο Γκουάιτα αντέδρασε σωστά στο σουτ του Μπεναβίδες στο 15ο λεπτό και στο σουτ του Γκαρθία στο 37΄. Ο Κίκε Γκαρθία είχε και άλλη μία χαμένη ευκαιρία σε κοντινή κεφαλιά στο 30ο λεπτό.

Στην επανάληψη μέσα σε έξι λεπτά, οι Βάσκοι, “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, με τα γκολ του Σιμεόνε στο 48ο λεπτό, μετά την ασίστ του Γκαρθία και στο 54ο λεπτό με τον Γουρίδι, μετά το ολέθριο σφάλμα του Μινγκέθα. Το τελικό 3-0 “υπέγραψε” στο 86ο λεπτό, ο Μπεναβίδες. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Αλαβές επί της Θέλτα από τον Οκτώβριο του 2019.