Απάντησε με τριάρα στους οπαδούς της! (στιγμιότυπα)

Πριν το ματς οι οπαδοί απαίτησαν οι παίκτες της Ιντερ να δείξουν τα αρχ***α τους κόντρα στην Σασουόλο και αυτό συνέβη με το τελικό 0-3 στο MAPEI Stadium.

Μερικές ώρες πριν τον αγώνα στην Εμίλια-Ρομάνια, οι τιφόζι των Nerazzurri εμφάνισαν πανό που έλεγε «ή θα δείξετε αρχ***α στο ματς ή θα πάρουμε τα ρόπαλα». Οπότε οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε δεν είχαν επιλογή, μπήκαν πολύ δυνατά και με δύο γκολ στο 20λεπτο καθάρισαν ουσιαστικά το παιχνίδι το οποίο ολοκληρώθηκε με 0-3. Ετσι, η Ιντερ, που έπαιξε χωρίς τον Λουκάκου που ξεκουράστηκε, έπιασε τους Neroverdi στους 18 βαθμούς, τους έσπασε το αήττητο και πήγε μόλις στο -2 από την κορυφή και την Μίλαν.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να έχουν οι φιλοξενούμενοι καθώς στο 4’ ύστερα από την επιμονή και τη μαχητικότητα που έδειξε ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ο Αλέξις Σάντσες είχε εύκολο έργο από κοντά. Το 0-2 για την Ιντερ έγινε στο 14’ έπειτα από γύρισμα του Βιδάλ και αυτογκόλ του Κίρικες, για να έχει δοκάρι στο επόμενο λεπτό για την Σασουόλο ο Τζούριτσιτς. Λοκάτελι και Τόλιαν είχαν καλές στιγμές για την ομάδα του Ντε Τζέρμπι όμως τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει.

Στην επανάληψη και το 60’ ο Γκαλιαρντίνι πέτυχε το καλύτερο γκολ της καριέρας του καθώς μετά τη συρτή σέντρα του Νταρμιάν από δεξιά, ύψωσε την μπάλα με το κοντρόλ και στην κίνηση με το εξωτερικό, την έστειλε στη γωνία για το 0-3 το οποίο έκανε τα πράγματα πολύ απλά.