Εχασε νίκη-κορυφή στο 90+2!

Οι Νερατζούρι ήταν αγκαλιά με το τρίποντο που θα τους διατηρούσε στην κορυφή, αλλά οι Βιόλα τους σόκαραν στις καθυστερήσεις και τους έστειλαν... αγκαλιά με τη Γιουβέντους.

Το γκολ του Μπόρχα Βαλέρο στο 8ο λεπτό φαινόταν ότι θα καταδίκαζε σε ήττα την πρώην ομάδα του και θα διατηρούσε μόνη στην 1η θέση τη νυν. Το γεγονός ότι φαινόταν πως θα γίνει έτσι όμως, δε σημαίνει ότι έγινε κιόλας, αφού στο 92' ο Βλάχοβιτς με ωραία κίνηση βρήκε δίχτυα, έδωσε παράταση ζωής στον Βιντσέντσο Μοντέλα και παράλληλα έδωσε τη δυνατότητα στη Γιούβε να πιάσει στην κορυφή τους Μιλανέζους, οι οποίοι μένουν μακριά από τη νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική...

Το ξεκίνημα του ματς ήταν ιδανικό για την Ιντερ, αφού στο 8' ο Μπρόζοβιτς έδωσε στον Μπόρχα Βαλέρο και αυτός απέφυγε τον Μιλένκοβιτς και πλάσαρε στο πρώτο δοκάρι τον Ντραγκόφσκι, σκοράροντας εις βάρος της πρώην ομάδας του (0-1). Η Φιορεντίνα θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 14' με το πολύ ωραίο πλασέ του Μπαντέλι αλλά ο Χαντάνοβιτς "πέταξε" και απέκρουσε και τα λεπτά περνούσαν με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πιέσουν και τους φιλοξενούμενους να έχουν χώρους για αντεπιθέσεις. Και στο 43' είχαν και καλή ευκαιρία για το 0-2, με την κεφαλιά του Λουκάκου, αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε.

Στο β' μέρος ο Μοντέλα άρχισε από νωρίς τις αλλαγές, ψάχνοντας τον τρόπο για να γίνει πιο ουσιαστική η ομάδα του, αλλά αποτέλεσμα δεν υπήρχε. Η Ιντερ κρατούσε το προβάδισμα και με τον Λουκάκου πλησίασε στο δεύτερο γκολ στο 73' με σουτ από κοντά, αλλά ο Ντραγκόφσκι του είπε πάλι "όχι", αυτή τη φορά με τα πόδια. Παρ' όλα αυτά, όλα έδειχναν ότι οι Νερατζούρι θα κρατούσαν το σκορ και θα έπαιρναν τη νίκη, με τον Κόντε να ρίχνει στο ματς και τον Γοδίν στο 88' για να το κλειδώσει. Και τελικά, τέσσερα λεπτά μετά, προσπαθούσε να καταλάβει πώς ο Βλάχοβιτς έφυγε στην αντεπίθεση από τη σέντρα και με ωραίο τελείωμα έγραψε το τελικό 1-1!

Φιορεντίνα (Βιντσέντσο Μοντέλα): Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Κάσερες, Λιρόλα, Πούλγκαρ, Μπαντέλι (66' Μπενάσι), Καστροβίλι, (83' Εϊσερίκ) Νταλμπέρτ, Κιέζα (59' Βλάχοβιτς), Μπόατενγκ.

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (88' Γοδίν), Ντ'Αμπρόζιο, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Μπόρχα Βαλέρο (84' Αγκουμέ), Μπιράγκι, Λαουτάρο (84' Πολιτάνο), Λουκάκου.