Ήρωας ο Λουκάκου και τώρα... Μίλαν!

Ραντεβού με την Μίλαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας έκλεισε η Ίντερ, η οποία απέκλεισε την Φιορεντίνα (2-1) με γκολ του Ρομελού Λουκάκου, ένα λεπτό προτού το ματς πάει στα πέναλτι.

Ίντερ και Μίλαν θα διεκδικήσουν το ένα από τα εισιτήρια για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας. Μετά τους Ροσονέρι, οι οποίοι χρειάστηκαν τα πέναλτι για να αποκλείσουν την Τορίνο, οι Νερατζούρι πέταξαν εκτός συνέχειας τη Φιορεντίνα με δραματική νίκη στην Φλωρεντία (2-1), αφού επιτεύχθηκε στην παράταση και με γκολ του Ρομελού Λουκάκου στο... 119'!

Πιο δραστήριοι ο Νερατζούρι στο 90λεπτο, όπου και προηγήθηκαν δικαίως στο σκορ, έστω και με πέναλτι που κέρδισε ο Αλέξις Σάντσες και μετέτρεψε σε γκολ ο Αρτούρο Βιδάλ (40').

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες άγγιξε το 2-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Βιόλα να ισοφαρίζουν με εξαιρετικό δεξί σουτ του Κρίστιαν Κουάμε (57'), κόντρα στην ροή του αγώνα, αφού από εκεί και πέρα, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έχασε και πάλι τις πιο σημαντικές ευκαιρίες, με Σάντσες, Ιβάν Πέρισιτς και Ασράφ Χακίμι.

Στο έξτρα ημίωρο, η Ίντερ είχε και πάλι την πιο σημαντική ευκαιρία σε σουτ του Πέρισιτς που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά και μια κεφαλιά του Λουκάκου που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πιέτρο Τερατσιάνο, προτού ο Βέλγος επιθετικός πάρει την ρεβάνς, ένα λεπτό πριν από το φινάλε και εντελώς αμαρκάριστος, με νέα κεφαλιά και γκολ - πρόκριση, ύστερα από σέντρα του Νικολό Μπαρέλα.

Φιορεντίνα (Τσέζαρε Πραντέλι): Τερατσιάνο – Μιλένκοβιτς, Λούκας Μαρτίνες, Ιγκόρ – Κάσερες (52' Βενούτι), Άμραμπατ, Καστροβίλι, Μπιράγκι – Εϊσερίκ (52' Βλάχοβιτς), Μποναβεντούρα – Κουάμε (97' Καγεχόν).

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ (61' Ντε Φράι), Ρανόκια, Κολάροφ – Γιανγκ (69' Χακίμι), Βιδάλ (94' Μπρόζοβιτς), Έρικσεν, Γκαλιαρντίνι (81' Μπαρέλα), Πέρισιτς – Σάντσες, Λαουτάρο Μαρτίνες (69' Λουκάκου).