Κορυφή με σούπερ δίδυμο!

Λουκάκου και Λαουτάρο έφτασαν τα 30 γκολ στη σεζόν και η Ίντερ με αυτό το σούπερ δίδυμο πάτησε ξανά κορυφή! Εξαιρετικοί οι νερατζούρι επικράτησαν εύκολα 3-1 της Νάπολι στο Σαν Πάολο.

Η Ίντερ μπήκε με το δεξί στο 2020 και το διπλό στο Σαν Πάολο την έφερε ξανά στην κορυφή μαζί με τη Γιούβε. Η ομάδα του Κόντε έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, είχε σε μεγάλη βραδιά τους Λουκάκου, Λαουτάρο που έφτασαν μαζί τα 30 γκολ στη σεζόν και το 3-1 κόντρα στη Νάπολι ήρθε φυσιολογικά... Βυθίστηκαν οι Ναπολιτάνοι, αφού βρίσκονται στην 8η θέση της Serie A.

H Ίντερ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Λουκάκου βγήκε σε θέση βολής, πέρασε τον Μέρετ, αλλά ο Ντι Λορέντσο έδιωξε στη γραμμή το πλασέ του Βέλγου. Οι «νερατζούρι» ήταν καλύτεροι, έβρισκαν λύσεις και στο 8ο λεπτό είχαν ακόμα μια ευκαιρία, αλλά ο Μέρετ μπλόκαρε το σουτ του Λουκάκου! Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά, ανάγκασαν τη Νάπολι σε βιαστικές ενέργειες και στο 14' ήρθε το γκολ. Ο Ντι Λορέντσο γλίστρησε και ο Λουκάκου με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Το ματς απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό, η Νάπολι προσπάθησε να αντιδράσει και στο 27' βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ δε μέτρησε, μιας και ο Μίλικ έκανε επιθετικό φάουλ στον Χαντάνοβιτς. Η Ίντερ απάντησε με δυο ευκαιρίες σε ισάριθμα λεπτά, αλλά ο Μέρετ στο 28' και στο 29' νίκησε τόσο τον Βεσίνο όσο και τον Λαουτάρο με υπέροχες επεμβάσεις. Ωστόσο, ο γκολκίπερ των Ναπολιτάνων έγινε ο μοιραίος της ομάδας στο 33'. Ο Λουκάκου βρέθηκε σε θέση βολής έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Μέρετ για το 2-0. Η Νάπολι αντέδρασε, πίεσε ασφυκτικά, στο 38' απείλησε με τον Ινσίνιε κι ένα λεπτό αργότερα μπήκε ξανά στο ματς. Σέντρα του Καγιεχόν, ο  Μίλικ εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια της αντιπάλου και μείωσε σε 2-1. Αν ο Πολωνός ήταν πιο εύστοχος στο τέλος του α' μέρους θα είχαμε ανατροπή του σκηνικού.

Στην επανάληψη η Νάπολι πίεσε αισθητά, Ρουί και Καγιεχόν προσπάθησαν να δημιουργήσουν κινδύνους, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Ίντερ βρήκε τον τρόπο για να μην απειληθεί. Γρήγορες εναλλαγές, ωραίο ποδόσφαιρο από την ομάδα του Κόντε και... τρίτο γκολ στο 62'! Ο Βεσίνο έκανε υπέροχη σέντρα, ο Μανωλάς δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Λαουτάρο με προβολή πέτυχε το 3-1. Ηταν το 30ο γκολ στη σεζόν για το επιθετικό δίδυμο της Ιντερ που κάνει τη διαφορά! Η Ίντερ είχε τον έλεγχο, αν και στο 74' θα μπορούσε η εξέλιξη να ήταν διαφορετική, αλλά η φαουλάρα του Ινσίνιε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αν και στις καθυστερήσεις ο Λαουτάρο θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο τέρμα!

Νάπολι (4-2-3-1): Μερέτ, Χισάι (81' Λοζάνο), Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Μάριο Ρούι (84' Γιορέντε), Φαμπιάν, Άλαν, Ζιελίνσκι, Καγιεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Καντρέβα, Γκαλιαρντίνι (56΄ Μπαρέλα), Βεσίνο (73' Σένσι), Μπρόζοβιτς, Μπιράγκι, Μαρτίνες, Λουκάκου (88' Βαλέρο)