Λουκάκου λαμπρός την οδήγησε στην κορυφή!

Με «σόου» του Ρομελού Λουκάκου (δύο γκολ, μια ασίστ), η Ίντερ υποχρέωσε την Λάτσιο στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα μέσα στο 2021 (3-1) και ανέβηκε στην 1η θέση της Serie A και στο +1 από τη Μίλαν, μια εβδομάδα πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι (21/2).

Ο Ρομελού Λουκάκου θέλει έναν τίτλο με την Ίντερ. Και αν πέρυσι παραλίγο να την οδηγήσει μόνος του στην κατάκτηση του Europa League, φέτος ο Βέλγος επιθετικός θέλει όσο τίποτε άλλο το Σκουντέτο.

Το επιβεβαίωσε, άλλωστε, με το «σόου» του (δύο γκολ, μια ασίστ) κόντρα στην αήττητη μέχρι απόψε μέσα στο 2021 Λάτσιο, η οποία παραδόθηκε στις... ορέξεις του (3-1), βλέποντας την Ίντερ να ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +1 από την συμπολίτισσα Μίλαν, την οποία θα αντιμετωπίσει στο απόλυτο ντέρμπι την επόμενη Κυριακή (21/2).

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Λατσιάλι είχαν την μπάλα, αλλά οι Νερατζούρι την ουσία, δηλαδή το γκολ. Ο Γουέσλεϊ Χουτ, ο οποίος μπήκε τελευταία στιγμή στην ενδεκάδα αντί του Στέφαν Ράντου, υπέπεσε σε πέναλτι με το.. πίσω πόδι πάνω στον Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Λουκάκου να ευστοχεί από την άσπρη βούλα (22').

Το προβάδισμα επέτρεψε στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε να κάνει το αγαπημένο της παιχνίδι, να κλειστεί πίσω και να περιμένει την κόντρα για να «σκοτώσει» το ματς, με την Λάτσιο να κάνει την πρώτη της τελική μόλις στο 37' με σουτ έξω από την περιοχή του Τσίρο Ιμόμπιλε, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς, στο 500ό του ματς στην Serie A.

Στις καθυστερήσεις, ο Λουκάκου εκμεταλλεύτηκε την κόντρα της μπάλας πάνω στον Μανουέλ Λάτσαρι και «εκτέλεσε» τον Χοσέ Μανουέλ Ρέινα, δίνοντας προβάδισμα νίκης και πρωτιάς στην ομάδα του.

Η Λάτσιο, όπως και στο πρώτο μέρος, συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλήσει με ουσία την εστία του Χαντάνοβιτς, ο οποίος νικήθηκε μόνο από μια τυχερή κόντρα, σε φάουλ του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, με την μπάλα να χτυπάει στον Γκονσάλο Εσκαλάντε και να καταλήγει στο βάθος της εστίας (61').

Το τυχερό γκολ θα έπρεπε να δώσει «φτερά» στη Λάτσιο, τα οποία όμως φρόντισε να... κόψει, μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Λουκάκου, ο οποίος με τρομερή κούρσα έμεινε όρθιος, μπήκε στην περιοχή και σέρβιρε το γκολ στον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτε άλλο από το να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία.

Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί στο γκολ του Αργεντινού, με τον Κόντε να συμμετέχει ως ένας ακόμα παίκτης, αφού φρόντισε πρώτα να αγκαλιάσει θερμά τον Λουκάκου, δείχνει ότι η Ίντερ είναι μια γροθιά και έχει έναν πολύ μεγάλο στόχο: Το πρώτο πρωτάθλημα μετά από το 2010.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι – Χακίμι (90' Ντ' Αμπρόζιο), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (72' Γκαλιαρντίνι), Πέρισιτς (90' Νταρμιάν) – Λουκάκου (90' Πιναμόντι), Μαρτίνες (78' Σάντσες).

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ρέινα – Πάτρικ, Χουτ (46' Παρόλο), Ατσέρμπι – Λάτσαρι, Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Λέιβα (46' Εσκαλάντε), Λουίς Αλμπέρτο (78' Αντρέας Περέιρα), Μάρουσιτς – Ιμόμπιλε (70' Μουρίκι), Κορέα (70' Καϊσέδο).