Ματσάρα στο Μεάτσα! (στιγμιότυπα)

Με ήρωα τον Χαντάνοβιτς που απέκρουσε πέναλτι στο 88', η Ίντερ έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Αταλάντα που έφτασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή.

Η Ίντερ μπήκε δυνατά στο ματς. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Λουκάκου απέφυγε δύο παίκτες της Αταλάντα και έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γκολίνι.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Λαουτάρο και Λουκακού έπαιξαν το 1-2, ο πρώτος βγήκε τετ α τετ και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.  Το παιχνίδι πλέον είχε έρθει στα μέτρα της Ίντερ. Οι παίκτες του Κόντερ έδωσαν μέτρα στους φιλοξενούμενους για να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.Η ομάδα του Γκασπερίνι είχε την κατοχή της μπάλας, όμως και πάλι η Ίντερ αυτή που έφτασε κοντά στο 2-0.  Στο 22' ο Λαουτάρο Μαρτίνες βγήκε τετ α τετ, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Γκολίνι, όμως ο Παλομίνο έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Είκοσι λεπτά αργότερα είχαμε μία φάση που δεδομένα θα σηκώσει μεγάλη κουβέντα. Ο Τολόι μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάπου Γκόμες πήρε την κεφαλιά με τον Χαντόνοβιτς να πέφτει και να διώχνει. Η μπάλα στρώθηκε ξανά στον αμυντικό της Αταλάντα που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαντάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι αφού ο Λαουτάρο Μαρτίνες προσπάθησε να πιάσει το πόδι του Τολόι. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε τον διαιτητή VAR και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

κξηγγη

Στο 55' η Αταλάντα έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Μετά από ατομική ενέργεια του Πάπου Γκόμες η μπάλα έφτασε στον Μαλινόβσκι ο οποίος έκανε το σουτ το οποίο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας της Ίντερ. Ο Γκασπερίνι βλέποντας την Ίντερ να έχει γυρίσει πίσω μαζικά αποφάσισε να ρισκάρει.

Έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Μαλινόβσκι και Μουριέλ θέλοντας να γεμίσει την περιοχή της Ίντερ και να πάρει τη μάχη του κέντρου. Ο Ιταλός κόουτς το κατάφερε και δικαιώθηκε. Στι 75' μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ίντερ ο Χόσενς με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Μάλιστα, θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ανατροπή στο 87'. Ο Μπαστόνι μάρκαρε άτσαλα τον Μαλινόβσκι και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Μουριέλ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Χαντόνοβιτς κράτησε το τελικό 1-1.Ίντερ έπαιξε με την φωτιά κόντρα στην εξαιρετική Αταλάντα και παραλίγο να τσουρουφλιστεί, αφού οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν φύγει με το διπλό από το Μιλάνο εάν ο Χαντάνοβιτς δεν απέκρουε πέναλτι στο 88' για να κρατήσει το τελικό 1-1.