Το τρομερό ρεκόρ του Λαουτάρο στα πρώτα ημίωρα των αγώνων

Η Ίντερ άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη του τίτλου μένοντας στο 1-1 με την Αταλάντα, με παρηγοριά για τους νερατζούρι να αποτελεί ωστόσο το εκπληκτικό επίτευγμα του Μαρτίνες.

Το τελευταίο ματς του πρώτου γύρου δεν άφησε γλυκιά γεύση στην Ίντερ στο φινάλε, με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να υποχρεώνεται σε εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στην εξαιρετική Αταλάντα και να δίνει έτσι την ευκαιρία στην Γιουβέντους να αναδειχτεί εκείνη πρωταθλήτρια χειμώνα με +2, αν επικρατήσει της Ρόμα στο "Ολίμπικο" το βράδυ της Κυριακής.

Εάν υπάρχει πάντως ένα γεγονός που μπορεί να κάνει τους νερατζούρι να χαμογελούν, τότε αυτός δεν είναι άλλος από τον Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Αργεντινό φορ να αποδεικνύεται για μία ακόμα φορά συνεπής στο ραντεβού του με τα δίχτυα σκοράροντας μόλις στο 4ο λεπτό.

Όπως μάλιστα αναφέρει σε σημερινό της δημοσίευμα η "Gazzetta dello Sport", ο φορ της Ίντερ μπορεί κάλλιστα να μετονομαστεί σε "Lautaro-flash", αφού μετράει ήδη 7 γκολ στην Serie A στα πρώτα 30 λεπτά των αναμετρήσεων (σκόραρε επίσης στο 27' κόντρα στην Κάλιαρι, στο 18' με την Γιουβέντους, στο 2' με την Σασουόλο, στο 23' με την Μπρέσια, στο 12' με την Τορίνο και στο 16' με την ΣΠΑΛ).

Ο μόνος που έχει ίδιο αριθμό τερμάτων (7) στα πρώτα ημίωρα αγώνων τη φετινή σεζόν είναι ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στην Bundesliga, ενώ ακολουθούν με 6 γκολ οι Χαμπίμπ Ντιαλό της Μετς, Μάρκους Ράσφορντ της Μάντσεστερ Γιουνάιττεντ και Ουισάμ Μπεν Γεντέρ της Μονακό.

Το ίδιο μέσο υπογραμμίζει μάλιστα ότι αν αναλογιστεί κανείς τα ευρωπαϊκά ματς, τότε ο Λαουτάρο Μαρτίνες δεν έχει ταίρι στην Ευρώπη αφού έχει βρει δίχτυα στο πρώτο ημίωρο τεσσάρων αγώνων από τους έξι συνολικά που πήρε μέρος στο φετινό Champions League (στο 3' με την Μπαρτσελόνα, στο 22' και στο 5' στα δύο ματς με Ντόρτμουντ, στο 19' με Σλάβια Πράγας).