Ισοπαλία στην Πόλη

Φενέρμπαχτσε και Αντβέρπ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο "Σουκρού Σαράτσογλου", ένα αποτέλεσμα που ευνοεί τον Ολυμπιακό στον 4ο όμιλο του Europa League.

Για τον Ολυμπιακό δούλεψαν άθελά τους Φενέρμπαχτσε και Αντβέρπ, οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο "Σουκρού Σαράτσογλου" για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Europa League.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Εμπουανά Σαματά που αξιοποίησε μία αντεπίθεση και τα κενά στην άμυνα των Τούρκων. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους παίκτες του Βίτορ Περέιρα και δη τον Ένερ Βαλένσια. Ο επιθετικός από το Εκουαδόρ ισοφάρισε στο 20' με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ και είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή λίγο αργότερα από τη βούλα του πέναλτι.

Η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι, όμως η ανωτερότητα των γηπεδούχων οδήγησε σε νέα αντίστοιχη ευκαιρία. Ο Βαλένσια ανατράπηκε στην περιοχή, ανέλαβε ξανά την εκτέλεση κι αυτήν τη φορά ήταν εύστοχος, γράφοντας το 2-1.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Αντβέρπ έκανε ό,τι και στην έναρξη του 1ου, βρήκε γκολ με τον Πίτερ Χέρκενς. Αυτήν τη φορά όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και απείλησαν περισσότερο. Ο Δημήτρης Πέλκας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μεσούτ Εζίλ στο 66' για να διαχειριστεί την κατάσταση, όμως ο αγώνας είχε χάσει κάθε ρυθμό. Η δύναμη και τα σκληρά μαρκαρίσματα υπερείχαν της δημιουργίας και το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους.