«Απόδραση» της Γιουβέντους από το Μιλάνο με υπογραφή Κόστιτς, 1-0 την Ίντερ

Η «κυνική» Γιουβέντους του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι νίκησε με 1-0 την Ίντερ στο Μιλάνο και «ζευγάρωσε» τα τρίποντα της στα φετινά «Derby D' Italia». «Χρυσός» σκόρερ ο Κόστιτς, εξαιρετική δουλειά από τον Ραμπιό.

Μεγάλη νίκη για τη Γιουβέντους! Οι Μπιανκονέρι πήραν και το δεύτερο «Derby D' Italia» του φετινού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησαν με 1-0 της Ίντερ στο Μιλάνο με σκόρερ τον Φίλιπ Κόστιτς και δημιουργό τον Αντριέν Ραμπιό. Οι Νερατζούρι έχουν κερδίσει μόνο σε δύο από τα 12 συνολικά εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος εναντίον των Μπιανκονέρι, έχοντας σε αυτό το διάστημα πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες. Έπεσαν στην τρίτη θέση οι Μιλανέζοι παραμένει στο -4 από την 6η Αταλάντα η Βέκια Σινιόρα.

Η Ίντερ μέσα σε ένα λεπτά είχε δυο καλές ευκαιρίες. Στο 2' ο Μπαρέλα έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Σέζνι έβγαλε σε κόρνερ με δυσκολία και λίγο αργότερα ο Ιταλός σημάδεψε αντιπάλους του. Οι Τζιαλορόσι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 17'. Φανταστική συνεργασία Μπαρέλα και Λουκάκου, ο Ιταλός σούταρε μέσα από την περιοχή, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σέζνι.

Η Γιουβέντους προηγήθηκε στο 23', στην πρώτη της καλή φάση. Κάθετη του Ραμπιό, δυνατό διαγώνιο σουτ του Κόστιτς μέσα από την περιοχή, έμεινε άγαλμα ο Ονάνα και έβλεπε την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα του. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για τρία λεπτά για χέρι του Βλάχοβιτς στην αρχή της φάσης και εν τέλει το γκολ μέτρησε κανονικά. Από εκεί και πέρα οι Μιλάνεζοι πίεσαν αλλά οι Μπιανκονέρι ήταν εξαιρετικά οργανωμένοι.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα – Νταρμιάν, Ντε Φράι, Ατσέρμπι – Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Ντιμάρκο – Λαουτάρο, Λουκάκου.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι – Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο – Ντε Σίλιο, Φατγκιόλι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς – Σουλέ – Βλάχοβιτς.