"Εγωιστής ο Ρονάλντο, δεν τον νοιάζει να σκοράρουν οι συμπαίκτες του"

H Γιουβέντους γνώρισε την ήττα με 2-1 στο "Ντραγκάο" από την Πόρτο το βράδυ της Τετάρτης και καλείται να κάνει ανατροπή στην ρεβάνς του Τορίνου για να πάρει εκείνη το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League, με την εμφάνισή της πάντως απέναντι στους δράκους να προκαλεί προβληματισμό και ανησυχία στους φίλους της.

Τόσο όσον αφορά στο μαχητικό της πνεύμα αλλά και στη συγκέντρωση και στην ικανότητα να διασπάει κλειστές άμυνες, με τον Αντόνιο Κασάνο να υποστηρίζει ουσιαστικά πως ένα μεγάλο πρόβλημα για την βέκια σινιόρα είναι αυτός που θα έπρεπε να είναι η λύση: ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

"Πάντα έλεγα, με δεδομένο πως είναι ένας παίκτης φαινόμενο που έχει σκοράρει δισεκατομμύρια γκολ, ότι ίσως δυσκολευτεί με τις ιδέες που έχει ο Πίρλο για το ποδόσφαιρο. Σκοράρει ένα γκολ ανά ματς, είναι αλήθεια, αλλά δυσκολεύεται με τις ιδέες του Πίρλο. Ήταν πάντα λίγο εγωιστής, δεν ενδιαφέρεται να σκοράρουν οι άλλοι παίκτες, είναι το είδος του παίκτη που ζει για να πετυχαίνει γκολ.

Δεν ζει για το παιχνίδι, για το μεγάλο ματς, ζει για το γκολ και αυτή τη στιγμή, η κατάσταση χειροτερεύει. Τα χρόνια περνούν για όλους και αντιμετωπίζει δυσκολίες. Η Γιουβέντους προσπαθεί να αλλάξει τις ιδέες της και να παίξει ένα διαφορετικό είδος ποδοσφαίρου, εξαιτίας των χαρισμάτων του Ρονάλντο".

Από την πλευρά του ο άλλοτε τεχνικός της Γιουβέντους Φάμπιο Καπέλο δεν στάθηκε τόσο στον Ρονάλντο αλλά στη συνολική προβληματική εικόνα της βέκια σινιόρα κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Πόρτο, λέγοντας μεταξύ άλλων:

"Το να μπαίνουν στο γήπεδο χωρίς να είναι συγκεντρωμένοι, είναι απαράδεκτο. Υπήρχε υπερβολική επιποπλαιότητα.

Ο Μπεντανκούρ έκανε ένα τεράστιο λάθος στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο ημίχρονο, οκτώ αμυντικοί δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τρεις παίκτες της Πόρτο. Δεν γίνεται να συμβαίνει αυτό".