Γιουβέντους - Ρόμα 3-1: Χαλαρά στα ημιτελικά

H Γιουβέντους έκανε ένα εντυπωσιακό α' μέρος και χάρη στα τρία γκολ που πέτυχε επικράτησε άνετα 3-1 της Ρόμα και βρέθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Μετά το διπλό στο Ολίμπικο για το πρωτάθλημα, η Γιουβέντους πέτυχε ακόμα μια νίκη κόντρα στη Ρόμα, αυτή τη φορά για το Coppa Italia. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 3-1 των Τζιαλορόσι και βρέθηκε εύκολα στα ημιτελικά. Ο Σάρι έκανε έξι αλλαγές σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος με την Πάρμα, κράτησε τον Κριστιάνο στην ενδεκάδα και είδε την ομάδα του... πετάει στο α' μέρος.

Η Ρόμα ήταν η πρώτη που απείλησε με τον Κλάιφερτ, αλλά ο Ολλανδός δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Αντίθετα, ο Κριστιάνο στην πρώτη τελική του στο ματς στο 26ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει με διαφώνιο σουτ. Ηταν το 13ο γκολ του CR7 στα δέκα τελευταία παιχνίδια. Η Γιούβε πίεσε και στο 38΄ο Μπετανκούρ πέτυχε το 2-0. Ο Μαντσίνι έσωσε στο σουτ του Πιάνιτς, αλλά στις καθυστερήσεις του α' μέρους ο Μπονούτσι πέτυχε το 3-0. Ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, οι Τζιαλορόσι προσπάθησαν να μπουν στο ματς και στο 46' είχαν τεράστια χαμένη διπλή ευκαιρία με τους Σαντόν, Πελεγκρίνι.

Ωστόσο, στο 50 ήρθε το γκολ για τη Ρόμα, όταν ο Πελεγκρίνι έπιασε σουτάρα, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι, βρήκε στην πλάτη του Μπουφόν και κατέληξε στα δίχτυα. Εξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Φλορέντσι νικήθηκε από τον Μπουφόν. Σούπερ επέμβαση του Ιταλού και στην κεφαλιά του Κολάροφ. Η Γιουβέντους ισορρόπησε μετά το 75΄ και πέρασε στην επόμενη φάση!