Χωρίς Ρονάλντο... γκελάρει (στιγμιότυπα)

Πίρλο και Ρονάλντο αποφάσισαν ότι ο Πορτογάλος θα ξεκουραστεί σε αυτό το ματς και η Γιουβέντους το πλήρωσε με γκέλα κόντρα στην νεοφώτιστη, Μπενεβέντο (1-1).

Η απόφαση να λείψει ο Κριστιάνο [δεν ήταν ούτε τιμωρημένος, ούτε τραυματίας] από το ματς πρωταθλήματος στο οποίο οι Bianconeri είχαν απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς για να παίξει σε εκείνο με την Ντιναμό Κιέβου στο Champions League, αποδείχθηκε καταστροφική για τους 9 σερί φορές πρωταθλητές. Η Γιούβε προηγήθηκε, όμως έμεινε στο 1-1 εκτός με την Μπενεβέντο χάνοντας βαθμούς για 2η φορά κόντρα σε νεοφώτιστη και πλέον είναι στο -3 από την κορυφή και την Μίλαν - με ματς περισσότερο.

Οι Τορινέζοι μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν στο 21’ όταν ο Κιέζα βρήκε τον Μοράτα και εκείνος με αριστερό σουτ έκανε το 0-1. Ολα έμοιαζαν καλά για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο λίγο πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, όμως δεν ήταν έτσι. Ο Γκαετάνο Λετίτσια στις καθυστερήσεις με τρομερό διαγώνιο βολέ δοκάρι-και-μέσα έφερε το ματς στα ίσα και στην επανάληψη είδαμε διαφορετικό παιχνίδι. Η Γιουβέντους προσπαθούσε να χτίσει πίεση, όμως οι γηπεδούχοι, ομάδα που προπονεί ο Πίπο Ιντζάγκι, πίεζαν σωστά χωρίς να αφήνουν χώρους και δυσκόλεψαν πολύ την Μεγάλη Κυρία που είχε ευκαιρίες με κεφαλιά του Μοράτα και πλασέ του Ντιμπάλα, όμως δυστυχώς για εκείνη, το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα.