Κάζο για τη Γιουβέντους από την ψυχωμένη Μόντσα

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Γιουβέντους, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ εντός έδρας από τη Μόντσα (0-2), με τους φιλοξενούμενους να μένουν για έκτο σερί ματς αήττητοι στη Serie A.

Νέο… μπλόκο για τη Γιουβέντους! Η «Γηραιά Κυρία» ήταν αποκαρδιωτική για ένα ακόμη παιχνίδι και γνώρισε ήττα-σοκ εντός έδρας από την ψυχωμένη Μόντσα (0-2), με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν για έκτο σερί ματς αήττητοι στη Serie A.

Η Γηραιά Κυρία λοιπόν δείχνει να μην μπορεί να… συνέλθει μετά το -15 που της επέβαλε ο δικαστής, αφού για τρίτο σερί παιχνίδι απώλεσε βαθμούς. Προ ημερών είχε δεχτεί πέντε γκολ από τη Νάπολι (2-1), την περασμένη αγωνιστική γλίτωσε στο… τσακ την εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα (3-3) και τώρα έψαχνε νίκη-γιατρικό. Παρόλα αυτά, εμφανίστηκε εκ νέου κατώτερη των περιστάσεων, δίνοντας επαναλαμβανόμενα δικαιώματα.

Διότι στο 10’ ο Καπράρι είδε το τέρμα του να ακυρώνεται για οφσάιντ, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα δεν μπορούσε να… γλιτώσει ξανά. Ο Ματσίν σέρβιρε και ο Τσουρία… ήπιε, με τη Μόντσα να παγώνει το «Allianz Stadium». Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μότα στο 39’ μετά την κάθετη του Αουγκούστο πέρασε και τον Σέζνι για το 2-0 και έσπρωξε στα… σχοινιά τους «μπιανκονέρι».

Ο Αλέγκρι έβλεπε την ομάδα του να παραπαίει, έκανε τριπλά αλλαγή στο ημίχρονο ρίχνοντας στο ματς τους Ίλινγκ Ζούνιορ, Λοκατέλι και Σούλε, ενώ λίγο μετά έβαλε και τους Μίλικ, Βλάχοβιτς. Παρόλα αυτά, δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Η Γιουβέντους ναι μεν πίεσε, αλλά παρά τις τελικές που έφτιαξε δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές γνωρίζοντας την τέταρτη φετινή της ήττα και ένατη συνολικά απώλεια το πρωτάθλημα.

Μια ήττα που έριξε τους «μπιανκονέρι» στη 13η θέση με 23 βαθμούς, όντας στο +11 από σωτηρία και στο -15 από την τετράδα, με τη Μόντσα να την ξεπερνά και να ανεβαίνει στους 25!