Κιέζα σε Λοκατέλι και το ντέρμπι στην Κυρία!

Η Γιουβέντους τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Τορίνο, αλλά ένα γκολ του Λοκατέλι λίγο πριν το φινάλε έβαψε το ντέρμπι… μπιανκονέρο (0-1).

Συνεχίζει την τρελή παράδοση της η Γιουβέντους, δείχνοντας ότι δεν έχει… αντίπαλο στο Τορίνο! Η Γηραιά Κυρία πήρε ακόμη μία νίκη κόντρα στην «γκρανάτα» (0-1), έχοντας συνολικά μόλις μία ήττα στα τελευταία τριάντα χρόνια από την… συμπολίτισσα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος του ματς, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν φάσεις αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν. Έτσι, ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος ακριβώς όπως άρχισε το παιχνίδι.

Με τον ίδιο τρόπο κύλησε και το β’ ημίχρονο, με τις φάσεις να διαδέχονται η μια την άλλη, αλλά καμία ομάδα να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα.

Στο 86ο λεπτό ο Λοκατέλι άνοιξε το σκορ, δίνοντας τη νίκη στη Γηραιά Κυρία, η οποία ανέβηκε 8η στη βαθμολογία, δείχνοντας πως στο μεγάλο ντέρμπι του Τορίνο κουμάντο κάνει εκείνη.

Τορίνο (Ιβάν Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ζίμα, Μπρέμερ, Ροντρίγκες, Σίνγκο, Πόμπεγκα, Μαντράγκορα, Άινα (65' Ανσάλντι), Λούκιτς (65' Λινέτι), Μπρέκαλο (84' Ρινκόν), Σανάμπρια (77' Μπασέλι)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Σάντρο, ΜακΚένι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κιέζα (89' Κάιο Ζόρζε), Μπερναρντέσκι (80' Κουλουσέφσκι), Κεν (46' Κουαδράδο)