«Κλέβει» Σκαμάκα από τη Μίλαν η Γιουβέντους

Λεπτομέρειες απομένουν για να ολοκληρώσει η Γιουβέντους την απόκτηση του Τζιανλούκα Σκαμάκα από τη Σασουόλο και να τον «αρπάξει» μέσα από τα χέρια της Μίλαν, με τις δύο ομάδες να έχουν έρθει σε συμφωνία για 18μηνο δανεισμό με υποχρεωτική οψιόν αγοράς.

Το πολλά υποσχόμενο prospect της Σασουόλο ονόματι Τζιανλούκα Σκαμάκα οδεύει προς το Τορίνο για λογαριασμό της Γιουβέντους.

Ο 21χρονος ταλαντούχος επιθετικός, ο οποίος αγωνίζεται δανεικός τη φετινή σεζόν στη Τζένοα, βρισκόταν εδώ και καιρό στα ραντάρ της Μίλαν, ως 2η επιλογή πίσω από τον Νο1 στόχο για την επίθεση, Λούκα Γιόβιτς. Ωστόσο, σύμφωνα με τη «Gazzetta Dello Sport», η Γηραιά Κυρία είναι εκείνη που τελικά θα τον αποκτήσει, έχοντας συμφωνήσει με τη Σασουόλο για 18μηνο δανεισμό και υποχρεωτική οψιόν αγοράς στα 20-25 εκατ. ευρώ (συμπεριλαμβανομένων των μπόνους).

Κατά την τρέχουσα περίοδο, ο Σκαμάκα έχει σκοράρει 2 γκολ στη Serie A και 4 γκολ στο Κύπελλο, όπου και πρόκειται να αντιμετωπίσει κατά πάσα πιθανότητα στις 13/1 την μέλλουσα ομάδα του (Γιουβέντους-Τζένοα για τους «16» του θεσμού). Παράλληλα, μετρά 33 γκολ με τις μικρές εθνικές της Ιταλίας και 7 σε 12 συμμετοχές με την Κ-21.