Ο... νόμος του Κριστιάνο

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο ξανά σε μεγάλα κέφια (δύο γκολ), η Γιουβέντους νίκησε με πειστικό τρόπο την Κάλιαρι (2-0) και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Serie A, μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Μίλαν (αλλά με ματς περισσότερο).

Πριν από 25 χρόνια (και δύο μέρες), ο Τζανλουίτζι Μπουφόν έκανε το ντεμπούτο του στην Serie A κάτω από τα δοκάρια της Πάρμα. Πριν από 25 χρόνια ήταν και η τελευταία φορά που ένας ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους σκόραρε και στα πέντε πρώτα του παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η τελευταία, βεβαίως, μέχρι απόψε, αφού ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με τα δύο γκολ που σημείωσε στο 2-0 της Γιούβε επί της Κάλιαρι, έγινε ο πρώτος που τα καταφέρνει από την σεζόν 1994-95, φτάνοντας αισίως τα οκτώ γκολ, στο καλύτερό του ξεκίνημα την τελευταία πενταετία.

Η ομάδα του (απόντα λόγω τραυματισμού) Μπάμπη Λυκογιάννη μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά, ψάχνοντας (μάταια) την ασπρόμαυρη εστία. Όσο περνούσαν τα λεπτά, βεβαίως, οι Μπιανκονέρι επέβαλαν την (δεδομένη) ποιοτική τους ανωτερότητα και, αφού έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια και άπιαστο σουτ με το δεξί του Κριστιάνο Ρονάλντο (38').

Ο Πορτογάλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στο πρώτο μέρος και, πέντε λεπτά αργότερα, έκανε το 2-0, με εξαιρετικό τρόπο και παρ' ότι η μπάλα του έφτασε σε δύσκολο σημείο για να την στείλει στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο μάλλον... περίσσευε, με την Γιούβε να χάνει ευκαιρίες και την Κάλιαρι να βλέπει πως της ακύρωσαν (σωστά) γκολ του Κλάβαν (67'). Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Αντρέα Πίρλο ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Serie A, στο -1 από την πρωτοπόρο Μίλαν, αλλά με ματς περισσότερο. Η Κάλιαρι, από την πλευρά της, είναι ενδέκατη.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Μπουφόν – Κουαδράδο, Ντεμιράλ, Ντε Λιχτ, Ντανίλο (85' Άλεξ Σάντρο) – Κουλουσέφσκι (85' Κιέζα), Ραμπιό (69' ΜακΚένι), Αρτούρ (85' Μπετανκούρ), Μπερναρντέσκι – Μοράτα (69' Ντιμπάλα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Κάλιαρι (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Κράνιο – Πιζακάνε, Κλάβαν (70' Καρμπόνι), Βαλούκιεβιτς – Ζάπα, Μάριν (70' Καλιγκάρα), Ρογκ, Τριπαλντέλι (46' Σοτίλ) – Ουνάς (81' Ολίβ), Ζοάο Πέδρο – Σιμεόνε (81' Παβολέτι).