Τρένο με τρίμπαλο στη Λάτσιο! (στιγμιότυπα)

Με τον Μόις Κιν να σκοράρει δύο φορές, η Γιουβέντους επιβλήθηκε 3-0 της Λάτσιο στο Τορίνο και ανέβηκε στην 3η θέση της Serie A.

Με τον καλύτερο τρόπο πάει η Γιουβέντους στη διακοπή λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επιβλήθηκε με 3-0 της Λάτσιο των σημαντικών απουσιών και την προσπέρασε κάνοντας δικό της το Νο3 του Campionato. Οι Bianconeri συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία εντός συνόρων καθώς έκαναν το 6x6 χωρίς να έχουν δεχθεί γκολ σε κανένα από αυτά τα παιχνίδια.

Λογικό ήταν να είναι κλειστό το ματς ανάμεσα στις δύο καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος, όμως η μεγάλη Κυρία ήταν εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Στο 43’ ο Αντριέν Ραμπιό με ωραία πάσα έβγαλε μόνο τον Μόις Κιν και εκείνος με καταπληκτική λόμπα εκτός περιοχής νίκησε τον Προβεντέλ.

Ο Ιταλός επιθετικός, που έχει γίνει βασικός μετά την απουσία του Βλάχοβιτς, το εκμεταλλεύτηκε ξανά στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 54’ ο Κόστιτς έφυγε από αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ, ο keeper της Λάτσιο απέκρουσε αλλά στην κενή εστία ο Κιν δεν αστόχησε και έγραψε το 2-0. Στο 90' ο Φεντερίκο Κιέζα, που παίρνει λεπτά και επιστρέφει, έδωσε ασίστ και ο Μίλικ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.