"Κηδεία" στο 99΄/Οκτώ γκολ! (στιγμιότυπα)

Η Λάτσιο βρέθηκε στο καναβάτσο στο 1ο ημίχρονο, όμως έφερε τα πάνω κάτω στο 2ο μέρος μέχρι το 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τολγκάι Αρσλάν ισοφάρισε σε 4-4.

Η Λάτσιο βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ, έφερε τα πάνω κάτω και ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τη νίκη απέναντι στην Ουντινέζε για τη 15η αγωνιστική της Serie A σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο "Ολίμπικο" της Ρώμης. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ο Τολγκάι Αρσλάν με σουτ ισοφάρισε σε 4-4 και στέρησε μια απίθανη ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι "πάγωσαν" από δύο γκολ του Μπέτο στην πρώτη μισή ώρα αγώνα, όμως όταν ο Τσίρο Ιμόμπιλε μείωσε άμεσα, έδειχναν να παίρνουν τα πάνω τους. Ο Ναουέλ Μολίνα έγραψε το 3-1 πριν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο και έβαλε ξανά δύσκολα στους παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι, που προέρχονταν από τη συντριβή κόντρα στη Νάπολι.

Κανένα πρόβλημα. Ο Πέδρο στο 51' και ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 56' έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Η χαρά κόπηκε αμέσως, αφού ο Πάτρικ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως το ίδιο έκανε και ο Μολίνα για τους φιλοξενούμενους στο 69', με συνέπεια να αποκατασταθεί η ισορροπία. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το επόμενο γκολ, το οποίο τελικά πέτυχε ο Φραντσέσκο Ατσέρμπι στο 79', με τη βοήθεια και του VAR που ανέτρεψε υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε το 5-3 της Λάτσιο λόγω οφσάιντ, γκολ που θα αποδεικνυόταν "χρυσάφι" για τους "λατσιάλι", αφού τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο διαιτητής είχε δείξει 7 λεπτά καθυστερήσεων, όμως στο 8:19 ο Φερνάντο Φορεστιέρι εκτελούσε φάουλ με πάσα από δεξιά, πιάνοντας στον ύπνο όλη την άμυνα των γηπεδούχων και ο Αρσλάν με ένα γλυκό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πέπε Ρέινα.