Κόκκινη ο Αουάρ, σφαλιάρα για τους Λυωνέ

Δεύτερη διαδοχική «γκέλα» και πρώτη ήττα για την Λυών, η οποία λύγισε κόντρα στη Μονπελιέ, παίζοντας με δέκα από το 45' λόγω αποβολής του Χουσέμ Αουάρ.

Ο Χουσέμ Αουάρ είναι παίκτης – κλειδί για την Λυών και αυτό επιβεβαιώθηκε από την... ανάποδη για την ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στην φετινή Ligue 1 στην έδρα της Μονπελιέ (2-1), παίζοντας χωρίς τον Αουάρ για πάνω από 50 λεπτά.

Η επόμενη «χρυσή πώληση» του προέδρου Ζαν Μισέλ Ολάς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και, χωρίς αυτόν στο γήπεδο, η Λυών παραδόθηκε στις... ορέξεις του δις σκόρερ Τεγί Σαβανιέ (38' πέν., 59'), ο οποίος οδήγησε την ομάδα του σε δεύτερη διαδοχική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με πέναλτι – γκολ του Μέμφις Ντεπάι (82'), σε μια φάση όπου αποβλήθηκε μέσω VAR ο Χίλτον, αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα και την δεύτερη βαθμολογική απώλεια σε μόλις τρία παιχνίδια, μετά και το 0-0 στην έδρα της Μπορντό.