Λάμπαρντ: «Αποδέχεται το λάθος του ο Κέπα, πρέπει να δουλέψει»

Ναι μεν δεν του άρεσε καθόλου το λάθος και καταδίκασε την Τσέλσι σε ήττα από τη Λίβερπουλ, ωστόσο, ο Φρανκ Λάμπαρντ τόνισε πως είναι δουλειά του ως προπονητής να συνεχίσει να στηρίζει τον τερματοφύλακά του και να τον κάνει να αισθανθεί ξανά αυτοπεποίθηση.

Ο Ισπανός γκολκίπερ των «μπλε» του Λονδίνου μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε με κεφαλιά στο 50ο λεπτό από τον Μανέ, έκανε τραγικό λάθος απομακρύνοντας πάνω στον Σενεγαλέζο επιθετικό στο 54' για να διαμορφωθεί το τελικό 2-0 για τους «κόκκινους» που είχαν και αριθμητική υπεροχή από το πρώτο μέρος.

Και στο πρώτο ημίχρονο ο Κέπα είχε κάνει μια άστοχη έξοδο σε φάση με τον Σαλάχ, δίχως να του στοιχίσει εκείνη τη στιγμή, με τον Λάμπαρντ να δηλώνει: «Ως προπονητής είναι δουλειά μου να συνεχίσω να τον στηρίζω και να προσπαθήσω για ν' αποκτήσει ξανά αυτοπεποίθηση.

Ο Κέπα έκανε μεγάλο λάθος και το γνωρίζει και πρέπει να δουλέψει πολύ, όμως, τα λάθη είναι και στη φύση του ποδοσφαίρου».