Χορταστική τεσσάρα η Σαχτάρ/ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Με εντυπωσιακή εμφάνιση -ειδικά στο πρώτο μέρος- η Σαχτάρ Ντόνετσκ σκόρπισε την Βασιλεία με 4-1 και περιμένει στον ημιτελικό του Europa League την Ίντερ.

Μέρες 2009 ζει η Σαχτάρ Ντόνετσκ, που είναι πια μία ανάσα από έναν δεύτερο ευρωπαϊκό τελικό και (γιατί όχι;) από ένα δεύτερο τρόπαιο μετά το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, πριν από 11 χρόνια.

Από την στιγμή που απέκλεισε στους προηγούμενους γύρους Μπενφίκα και Βόλφσμπουργκ, η Βασιλεία αποδείχθηκε παιχνιδάκι.

Οι Ελβετοί δεν προέβαλαν ποτέ αληθινή αντίσταση και το τελικό 4-1 αντικατοπτρίζει την διαφορά των δύο ομάδων μες το γήπεδο.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ χρειάστηκε μόλις 90 δευτερόλεπτα για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό του προημιτελικού. Ο Τζούνιορ Μοράες με καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, πρόλαβε την έξοδο του Νίκολιτς κι έκανε το 1-0 με γκολ από τα αποδυτήρια.

Οι Ουκρανοί ήταν φωτιά στο επιθετικό τρανζίσιον και παρότι έχασαν την ευκαιρία για το 2-0 με τον Μοράες (20’), τα κατάφεραν λίγο αργότερα όταν μετά από οργανωμένη αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Τάισον που με την βοήθεια ενός αμυντικού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βασιλείας για το 2-0 (22’).

Ο Νίκολιτς κράτησε το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα σε εντυπωσιακά σουτ από Τάισον (30’) και Μάρλος (38’), ενώ νέο φανταστικό σουτ του Μάρκος Αντόνιο (40’) σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Η Σαχτάρ έριξε ρυθμούς στην επανάληψη και έκανε συντήρηση δυνάμεων, αφού έπεται ο ημιτελικός με την Ίντερ. Ωστόσο, αυτό δεν την εμπόδισε να βρει τρίτο γκολ από την λευκή βούλα, με τον Άλαν Πάτρικ να κάνει το 3-0 στο 75ο λεπτό και να τελειώνει τα όποια όνειρα της Βασιλείας που αποδείχθηκε πολύ κατώτερη της περίστασης.

Μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος σε μία ακόμα σεμιναριακή κόντρα, ο Ντοντό έκανε το 4-0, σφραγίζοντας μία εντυπωσιακή εμφάνιση της πρωταθλήτριας Ουκρανίας που έκανε επίδειξη δύναμης και έδειξε ότι βρίσκεται σε εντυπωσιακή κατάσταση.

Η τελευταία πάντως λέξη ήρθε από τον Φαν Βολφσβίνκελ, ο οποίος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Βασιλεία, που έγραψε το τελικό 4-1.