Η Άρσεναλ πήρε... εκδίκηση από τη Λίβερπουλ!

Η Αρσεναλ έμεινε «ζωντανή» κόντρα στην Λίβερπουλ στο Anfield για 90 λεπτά (0-0) και στη ρουλέτα των πέναλτι (4-5) απέκλεισε τους Reds και πέρασε στον 5ο γύρο του League Cup.

Πριν μερικές μέρες έχασε στο πλαίσιο της Premier League, όμως τώρα έφυγε από το Μέρσεϊσαϊντ πανηγυρίζοντας. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα είχε την τύχη με το μέρος της και αφού κατάφερε να μην δει την εστία της να παραβιέται, ήταν πιο ψύχραιμη στην ψυχοφθόρο διαδικασία και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του League Cup.

Δύο φορές έχασαν την κατοχή στην άμυνα στο πρώτο μέρος οι Gunners, όμως δεν το πλήρωσαν και στο 45’ η Λίβερπουλ έχασε τρομερή διπλή ευκαιρία με δοκάρι. Την κεφαλιά του Ζότα από κοντά απέκρουσε ο Λένο και ο Μιναμίνο σε κενή εστία «έσπασε» το οριζόντιο. Το ματς παρέμεινε και στην επανάληψη κλειστό, και παρότι οι Ζότα και Πέπε είχαν τις φάσεις για να σκοράρουν, το 0-0 παρέμειμε στα 90 λεπτά για να κριθούν τα πάντα από τη βούλα…