Η Μπράιτον ξέρανε τη Λίβερπουλ στο 90+3! (στιγμιότυπα)

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Ζότα στο 60', αλλά έφυγε μόνο με το βαθμό (1-1) από το Μπράιτον, η οποία ισοφάρισε με πέναλτι του Γκρος στο 90+3'. Στην κορυφή μόνοι με ματς παραπάνω οι ρεντς, πρώτη απώλεια κόντρα στους γλάρους μετά από εννιά σερί νίκες.

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Σαλάχ, ο οποίος απέφυγε τον Ντανκ, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, καθώς το σουτ με το αριστερό πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ράιαν.

Η Μπράιτον πήρε τα ηνία και ξεκίνησε να απειλεί τον Άλισον. Ο Μοπέ αντιστάθηκε στο μαρκάρισμα, έβγαλε κάθετη στον Κόνολι, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βραζιλιάνο καθώς το πλασέ του πέρασε άουτ.

Στο 20ό λεπτό η Μπράιτον κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κόνολι από τον Γουίλιαμς. Ο Μοπέ ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ήταν άστοχος και η μπάλα έφυγε έξω. Ύστερα από λίγα λεπτά μάλιστα ο Γάλλος αποχώρησε καθώς τραυματίστηκε.

Στο 34ο λεπτό ο Σαλάχ νίκησε τον Ράιαν, αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Κι αυτό γιατί όπως διαπιστώθηκε από τον έλεγχο του VAR και τη χάραξη των γραμμών ο Αιγύπτιος ήταν οφσάιντ, λίγο πιο μπροστά από τον Γουάιτ.

Οι ρεντς μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ξεκίνησε να πολιορκεί την Μπράιτον.

Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Ντιόγκο Ζότα. Ο Ρόμπερτσον βγήκε από αριστερά, γύρισε για τον Σαλάχ και ο Αφρικανός έβγαλε με τη μία για τον Πορτογάλο. Αυτός με ελιγμούς, ντρίμπλες και σουτ με το δεξί εντός περιοχής νίκησε τον Ράιαν και έκανε το 0-1.

Κι ενώ η Λίβερπουλ ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την απόδραση από το Μπράιτον, στο 90+2' δόθηκε πέναλτι όταν ο Γουέλμπεκ τσίμπησε την μπάλα και ο Ρόμπερτσον του πήρε το πόδι.

Ο ρέφερι μίλησε με τα κεντρικά του VAR, τελικά τσέκαρε ο ίδιος στο μόνιτορ τη φάση και σφύριξε πέναλτι.

Ο Γκρος ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-1, σκορ που ήταν και τελικό.

Η Λίβερπουλ με το βαθμό αυτό βρίσκεται μόνη στην κορυφή της Premier League, με ένα ματς παραπάνω όμως καθώς η Τότεναμ κοντράρεται στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Τσέλσι.

Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο για τη Λίβερπουλ.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ (Πότερ): Ράιαν, Φέλτμαν, Γουάιτ, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς, Μπισουμά, Γκρος, Κόνολι, Γουέλμπεκ, Μοπέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Κλοπ): Άλισον, Ουίλιαμς, Φίλιπς, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Μιναμίνο, Φιρμίνο, Ζότα, Σαλάχ.