ΝΙΚΕΣ για Σίτι, Τσέλσι και Λίβερπουλ (Στιγμιότυπα)

Τη νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι επί της Άστον Βίλα, με τους «πολίτες» να παραμένουν στη 2η θέση και στο -1 από την κορυφή.

Στο κυνήγι της Τσέλσι, που βρίσκεται στην κορυφή της Premier League παρέμεινε η Μάντσετσερ Σίτι, με τους «πολίτες» να επικρατούν με σκορ 2-1 της Άστον Βίλα, χάρη σε τέρματα των Ρούμπεν Ντίας και Μπερνάρντο Σίλβα.

H oμάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε την κατοχή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο με λίγες ευκαιρίες η Βίλα κατάφερε να απειλήσει και με τους «πολίτες» να σκοράρουν δύο τέρματα στο πρώτο μέρος και να παίρνουν το τρίποντο.

Ο Ρούμπεν Ντίας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μάντσεστερ στο 28ο λεπτό, με τον Πορτογάλο στόπερ να πιάνει ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό για το 1-0. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (43'), η Σίτι βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ, «κεραυνοβολώντας» τον Μαρτίνεζ για το 2-0, έπειτα από σέντρα του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους (47'), η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1, με τον Όλι Γουάτκινς να βρίσκει δίχτυα με σουτ στην κίνηση έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντάγκλας Λουίζ. Μάλιστα, η Άστον Βίλα είχε και δύο μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα, ωστόσο αρχικά η προβολή του Κόνσα στο 59ο λεπτό πέρασε άουτ και στο 75΄ ο Έντερσον με μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ του Τσουκουεμέκα κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του, με το 2-1 να μένει μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Γουότφορντ - Τσέλσι 1-2

Σε ένα ματς, όπου στιγματίστηκε από ολιγόλεπτη διακοπή λόγω επείγουσας ιατρικής ανάγκης στις εξέδρες, η Τσέλσι επικράτησε στο «Vicarage Road» με 2-1 της Γουότφορντ και παρέμεινε στην κορυφή.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μέισον Μάουντ, η Τσέλσι «απέδρασε»  αλώβητη από την έδρα της Γουότφορντ του Κλαούντιο Ρανιέρι.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε με 2-1 της αντιπάλου της έχοντας σε σπουδαία μέρα τον Άγγλο διεθνή που επί ημερών Τόμας Τούχελ στην τεχνική ηγεσία κάνει πράγματα και θαύματα. Στο 29' ο Μάουντ άνοιξε το σκορ για τους Λονδρέζους με τους οικοδεσπότες να ισοφαρίζουν στο 43'.

Ωστόσο οι «μπλε» δεν είχαν διάθεση να αφήσουν βαθμούς. Έτσι στο 72' ήρθε ο Ζιγιέχ που είχε μπει στο ματς στο 60' αντί του Σαλομπά, να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Στα άλλα ματς που έγιναν [σχεδόν] την ίδια ώρα, η Λέστερ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά πήρε εκτός έδρας βαθμό από την Σαουθάμπτον (2-2). Μόλις στο 3’ άνοιξαν το σκορ οι Αγιοι όταν ο Μπέντναρεκ πλάσαρε από κοντά ύστερα από επέμβαση, τρόπος με τον οποίο έκανε το 1-1 στο 22’ ο Εβανς. Η ομάδα του Χάζενχουτλ πήρε ξανά προβάδισμα στο 34’ με κεφαλιά του Τσε Ανταμς αλλά στο 49’ ο Τζέιμς Μάντισον μπόρεσε να φέρει την μπάλα στο δεξί και να τη στείλει στη γωνία για το τελικό 2-2.

Στο λονδρέζικο ντέρμπι, η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε μόλις στο 5’ με τον Σούτσεκ και θα μπορούσε να έχει φτιάξει μεγαλύτερη διαφορά από την 5η, Αρσεναλ, όμως η Μπράιτον πάλεψε μέχρι το φινάλε και με γκολ του Μοπέ στο 89’ πήρε τεράστιο βαθμό με το τελικό 1-1. Μοιρασία είχαμε και στο τρίτο ματς, καθώς Γουλβς και Μπέρνλι αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο «Μολινό».

Έβερτον - Λίβερπουλ 1-4

Η Λίβερπουλ έριξε ντόρτια σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι (1-4 την Έβερτον) και αυτή τη στιγμή σκορπίζει τρόμο με τις εμφανίσεις της στην Premier League.
Αρκεί να χαϊδέψει λιγάκι το γκάζι και… εξαφανίζεται. Αρκεί να παίξει 10 λεπτά μπάλας και μπορεί να διαλύσει τον οποιοδήποτε. Αρκεί να βρίσκεται στο γήπεδο ο Μοχάμεντ Σαλάχ και η πλάστιγγα γέρνει κατευθείαν προς την κόκκινη πλευρά.

Μετά την Άρσεναλ και την Σαουθάμπτον και η φιλότιμη Έβερτον είχε την ίδια μοίρα. Όσο κι αν προσπάθησε να αποφύγει την εντός έδρας συντριβή στο τοπικό ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ δεν τα κατάφερε. Το κοντέρ έγραψε κι εδώ ντόρτια (1-4), χωρίς μάλιστα η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να ζοριστεί και ιδιαίτερα.

Αν κάποιος έβλεπε τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης θα πίστευε ότι παίζουν άντρες απέναντι σε παιδιά. Η διαφορά ποιότητας ήταν σοκαριστική. Η Λίβερπουλ έβγαλε δύο εκπληκτικά γκολ με Χέντερσον (9’) και Σαλάχ (19’) με μαγικούς συνδυασμούς και θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον άλλα τόσα με τους Σαλάχ (2’, 8’) και Αλεξάντερ-Άρνολντ (15’)!

Οι κόκκινοι σήκωσαν για λίγο το πόδι από το γκάζι, η Έβερτον ανέκτησε λίγες ελπίδες με το 1-2 από τον Γκρέι (38’), όμως η διαφορά ποιότητας ήταν χαώδης.

Από φάση που ξεκίνησε από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Σαλάχ έκλεψε την μπάλα, διέσχισε το μισό γήπεδο και έκανε με όμορφο πλασέ το 1-3 (63’), ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Ντιόγκο Ζότα που με ένα γκολ τεράστιας κλάσης από δύσκολη γωνία έκανε το 1-4 (79’), αναγκάζοντας τους φίλους των γηπεδούχων να φύγουν νωρίτερα από το γήπεδο!