Νίκησε, αλλά δεν έπεισε (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

H Σεφιλντ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με αμφισβητούμενο πέναλτι στο Άνφιλντ, όμως η κακή στο πρώτο μέρος Λίβερπουλ γύρισε το ματς και με νικητήριο γκολ του Ντιόγκο Ζότα επικράτησε με 2-1.

Δεν βρίσκεται σε ιδιαίτερα καλό φεγγάρι, ενώ συν τοις άλλοις είχε να διαχειριστεί το σοκ του τραυματισμού του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και η Λίβερπουλ χρειάστηκε… να τεντώσει για να φτάσει στο 2-1 και να πιάσει στην κορυφή την Έβερτον.

Στο πρώτο ημίωρο η ομάδα του Κλοπ δεν υπήρχε στο γήπεδο. Νωθρή, χωρίς ένταση και ενέργεια είδε τους φιλοξενούμενους να παίζουν με θάρρος και να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι του Φαμπίνιο, το οποίο δόθηκε μετά από υπόδειξη του VAR.

Ο Μπέργκε έκανε το 0-1 και λίγο αργότερα (24’) χρειάστηκε μία σημαντική επέμβαση του Άλισον, ο οποίος αρνήθηκε το 0-2 στον Όσμπορν. Χωρίς να πιέζει ιδιαίτερα, η Λίβερπουλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, όταν ο Μανέ με κεφαλιά από την μικρή περιοχή είδε τον Ράμσντεϊλ να αποκρούει και τον Φιρμίνο να σκοράρει σε κενή εστία (42’, 1-1).

Οι κόκκινοι ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι το δεύτερο μέρος, όμως το VAR βρήκε το οφσάιντ του Σαλάχ, ο οποίος με φοβερό κατέβασμα και τέλειο τελείωμα πίστεψε ότι είχε κάνει το 2-1 (63’). Δύο λεπτά αργότερα όμως αυτό ήρθε. Από σέντρα του Μανέ, ο βραχύσωμος Ντιόγκο Ζότα με κεφαλιά βρήκε δίχτυα (65’) και απλοποίησε τα πράγματα για τους πρωταθλητές Αγγλίας που είχαν δοκάρι με τον Σαλάχ (82’), αλλά χρειάστηκε στο τέλος να παίξουν πολύ προσεκτικά για να κρατήσουν ως το τέλος το 2-1, απέναντι σε μία πολύ καλή Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία πούλησε πολύ ακριβά το τομάρι της.