Ο Κλοπ έβγαλε το καπέλο σε Γουλβς και Άλισον

Ο Γιούργκεν Κλοπ προειδοποίησε τους παίκτες της Λίβερπουλ για τους κινδύνους που κρύβει το ματς με την Γουλβς στο "Μολινό" και έκανε ειδική μνεία στον κίπερ των κόκκινων, Άλισον.

Η Λίβερπουλ μετράει 21 νίκες και 1 ισοπαλία στα 22 ματς πρωταθλήματος που έχει δώσει φέτος και το γεγονός αυτό την έχει φέρει στο +13 από την 2η Μάντσεστερ Σίτι έχοντας και δύο ματς λιγότερα, ωστόσο ο Γιούργκεν Κλοπ το μόνο που δεν κάνει είναι να εφησυχάζει.

Αυτό που θέλει από τους παίκτες του είναι να διατηρήσουν τον υψηλό βαθμό συγκέντρωσης που έχουν από το ματς της πρεμιέρας με την Νόριτς και έπειτα, με τον Γερμανό να στέλνει μάλιστα ξεκάθαρο μήνυμα για τους κινδύνους που κρύβει το ερχόμενο ματς, στην έδρα της Γουλβς το βράδυ της Πέμπτης (22:00).

"Κατάλαβα 100% πως δεν ήταν εύκολο για τους ανθρώπους της Γουλβς να αποδεχτούν την ήττα στο Άνφιλντ, όμως στην τελική οι αποφάσεις που πάρθηκαν ήταν σωστές. Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για το VAR. Η Γουλβς είναι ένας δύσκολος αντίπαλος, έχει παρόμοιο σύστημα με άλλες ομάδες αμυντικά.

Θα πρέπει να τρέξουμε πολύ γιατί το ίδιο κάνουν και αυτοί. Δεν μπορείς να παίξεις απέναντι στην Γουλβς δίνοντας μόνο το 50-60%, δεν έχεις τύχη αν το κάνεις αυτό", δήλωσε αρχικά για την προσεχή αντίπαλο της Λίβερπουλ ο Κλοπ, ενώ σε ερώτηση για το πού χρειάζεται να βελτιωθεί η ομάδα του, υπογράμμισε:

"Στο βαθμό συγκέντρωσης. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο τέλος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στο ματς, που θα έπρεπε να είχε κριθεί πιο νωρίς. Υπάρχει μεγάλο περιθώριο βελτίωσης. Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τους εαυτούς μας; Θα πρέπει να βρούμε τρόπο να κυριαρχούμε στα ματς με έναν ελαφρώς διαφορετικό τρόπο".

Από εκεί και πέρα, ο τεχνικός των πρωταθλητών Ευρώπης και κόσμου έκανε ξεχωριστή αναφορά στον Άλισον, για την συνεισφορά του τόσο στο ντέρμπι με την Γιουνάιτεντ (έβγαλε την ασίστ στον Σαλάχ στις καθυστερήσεις) όσο και στη γενικότερη συμβολή του στην εκπληκτική πορεία της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ στη φετινή Premier League.

"Ξέραμε τι θα πάρουμε από αυτόν ως τερματοφύλακα, όταν τον αποκτήσαμε. Έχει κάνει βήματα προόδου αλλά αυτό είναι φυσιολογικό. Ως άτομο, έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία. Είναι ένας εκπληκτικός τύπος. Έχουμε αρκετά καλά παιδιά στην ομάδα αλλά είναι πραγματικά ξεχωριστός.

Ο χαρακτήρας του, το πόσο ήρεμος είναι, μας βοηθάει πολύ. Κάνει τα δύσκολα πράγματα να φαίνονται εύκολα. Ένα φανταστικό παιδί, ένας φανταστικός γκολκίπερ και είναι καλό που τον έχουμε εδώ. Ήταν ωραίο που έτρεξε δίπλα στον Σαλάχ, πρόλαβε όλους τους άλλους με το σπριντ που έκανε. Δεν το παρατήρησα κατά τη διάρκεια του ματς, το είδα μετά".

Όσον αφορά δε στην πιθανότητα αποχώρησης του Σακίρι τον Ιανουάριο, ο Κλοπ εμφανίστηκε αρνητικός, ενώ αναφέρθηκε και στη δυσαρέσκεια του Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν όταν τον έκανε αλλαγή στο 61ο λεπτό του ντέρμπι με την Γιουνάιτεντ:

"Όλο σχεδόν τον Δεκέμβριο είχαμε στον πάγκο μας ένα μάτσο παιδιά, υπέροχα παιδιά αλλά... παιδιά. Πώς είναι δυνατόν να σκεφτούμε να πουλήσουμε κάποιον; Θα πρέπει να κρατήσουμε τους παίκτες και να μην κοιτάξουμε πώς θα βοηθήσουμε τις άλλες ομάδες.

Ο Τσάμπερλεϊν είναι σε καλή κατάσταση. Είναι λογικό ένας παίκτης να θέλει να παίζει 90 λεπτά, ίσως τον έβγαλα λίγο νωρίτερα. Είναι πάντως ένας σημαντικός παίκτης για μας, μιλήσαμε και είναι όλα εντάξει".