Παρέδωσε το στέμμα με… τεσσάρα (φώτος)

Η Σίτι μετά από εκπληκτική εμφάνιση νίκησε 4-0 την πρωταθλήτρια Λίβερπουλ με γκολ των Ντε Μπρόινε, Φόντεν και δύο γκολ του Στέρλινγκ.

Η διαφορά των δύο ομάδων είναι τώρα στους 20 βαθμούς και η Λίβερπουλ με 86 βαθμούς έχει ακόμα 6 παιχνίδια, δηλαδή 18 βαθμούς διαθέσιμους, για να σπάσει το ρεκόρ των 100 βαθμών της Σίτι από το 2017/18.

-1' Έναρξη.

-3' Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

-4' Ευκαιρία της Λίβερπουλ! Ο Σαλάχ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Έντερσον απέκρουσε, ενώ μπλόκαρε και στην εξέλιξη της φάσης το συρτό σουτ του Φιρμίνο.

τεβνερβν ε

-10' Απειλητικά στην περιοχή ο Ντε Μπρόινε, κόπηκε πριν το σουτ.

-14' Επικίνδυνο γύρισμα του Μεντί από αριστερά, δεν πρόλαβε ο Φοντέν.

-19' ΔΟΚΑΡΙ για την Λίβερπουλ! Ο Σαλάχ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

-24' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Σίτι! Το κερδίζει ο Στέρλινγκ μετά από παρατεταμένο κράτημα του Γκόμες.

-25' ΓΚΟΛ για την Σίτι! Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και το 1-0 για την Σίτι! (Δείτε εδώ το γκολ)

-35' ΓΚΟΛ ξανά για την Σίτι! Κλέψιμο στο κέντρο, ιδανική αντεπίθεση, ασίστ του Φοντέν και ιδανικό τελείωμα από τον Στέρλινγκ για το 2-0! (Δείτε εδώ το γκολ)

-40' Κυριαρχεί η Σίτι στο παιχνίδι.

-45' ΓΚΟΛ για την Σίτι και 3-0! Εξαιρετική ασίστ από τον Ντε Μπράινε που έβγαλε τον Φόντεν απέναντι στον Άλισον, με τον Άγγλο μέσο να νικάει τον Βραζιλιάνο με υπέροχο πλασέ. (Δείτε εδώ το γκολ)

Ημίχρονο: καταπληκτική η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα από το 25ο λεπτό και μετά, έχει σκοράρει τρία τέρματα απέναντι στους πρωταθλητές Αγγλίας με τρεις διαφορετικούς παίκτες, Ντε Μπράινε, Στέρλινγκ και Φόντεν.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Πρώτη αλλαγή για την Λίβερπουλ στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν στη θέση του Γκόμεζ.

49' Ευκαιρία για την Μάντσεστερ Σίτι! Μετά από λάθος του Αλεξάντερ-Άρνολντ σε εκτέλεση πλαγίου άουτ, η μπάλα έφτασε στον Ζεζούς που έκανε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Άλισον να μπλοκάρει.

51' Ευκαιρία για την Μάντσεστερ Σίτι, με τον Φόντεν να κάνει το πλασέ και τον Φαν Ντάικ να αποκρούει μέσα από τη μικρή περιοχή.

55' Καλή στιγμή για την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Φόντεν επιτέθηκε κατά μέτωπο και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Άλισον να μπλοκάρει σταθερά.

58' Πρώτη αλλαγή για την Σίτι, ο Μαχρέζ στη θέση του Ζεζούς.

-Δύσκολες στιγμές για την άμυνα της Λίβερπουλ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

57' Εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, η μπάλα φεύγει άουτ.

61' Διαδοχικά σουτ των παικτών της Λίβερπουλ, η μπάλα σταματάει σε σώματα.

66' ΓΚΟΛ 4-0 με τον Στέρλινγκ Ταχύτατη αντεπίθεση, ο Ντε Μπράινε έδωσε στον Στέρλινγκ που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν να προσπαθεί να κόψει αλλά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. (Δείτε εδώ το γκολ)

δφφερ

81' Ευκαιρία για την Μάντσεστερ Σίτι, με το σουτ του Μαχρέζ να φεύγει άουτ.

90+5'
Η Σίτι βρίσκει δίχτυα με τον Μαχρέζ αλλά ακυρώνεται. Μέσω του VAR ο διαιτητής είδε χέρι στηνα αρχή της φάσης.