Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ: ΑΝΑΤΡΟΠΗ.... ελπίδας!

Η γκέλα της Μάντσεστερ Σίτι με την Γουέστ Χαμ δεν θα μπορούσε να περάσει ανεκμετάλλευτη για την Λίβερπουλ και οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό, έκαναν τα πάντα για να πάει ξανά η διαφορά στον έναν βαθμό. Γύρισαν το ματς με την Σαουθάμπτον και με το τελικό 2-1, δίνουν παράταση για μία… τελευταία εβδομάδα στο «θρίλερ» της Premier League!

Προφανώς και δεν μπορούμε να βάλουμε για τίτλο το «Αν αυτή η Λίβερπουλ δεν πάρει το πρωτάθλημα, ποια θα το κάνει;», με μία αγωνιστική να απομένει και τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή, όμως η πραγματικότητα είναι πως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν σταματά να εντυπωσιάζει σε όλες τις διοργανώσεις.

Πήρε το Λιγκ Καπ, πήρε το FA Cup, με δύο νικηφόρους τελικούς απέναντι στην Τσέλσι, προκρίθηκε στον τελικό του Champions League και όταν ήρθε η ώρα να αντιμετωπίσει την Σαουθάμπτον, αποδείχθηκε εξίσου σοβαρή, παρά το γεγονός πως είχε εννέα αλλαγές στην σύνθεσή της, τον Μανέ και τον Σαλάχ για πρώτη φορά εκτός αυτής, τον Φαν Ντάικ για… ξεκούραση και τον Κώστα Τσιμίκα βασικό.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Σαουθάμπτον βρέθηκε και μπροστά στο σκορ στο 13ο λεπτό, χάρη στο γκολ του Ρέντμοντ, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Άλισον.

Αυτό όμως ήταν και το… ιδανικό «σοκ», όσο οξύμωρο και αν ακούγεται για να αφυπνιστούν οι «κόκκινοι». Ισοφάρισαν με τον Μιναμίνο στο 25’ και από εκεί και πέρα, είδαμε μία δική τους κυριαρχία στο «Σεντ Μέρις».

Μετά την λήξη του πρώτου μέρους, η Λίβερπουλ επέστρεψε στο γήπεδο με μοναδικό στόχο τη νίκη και έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να φτάσει σε αυτήν. Ο Τσιμίκας λίγο έλειψε να δώσει ακόμη μία ασίστ στην σεζόν, στον Ντιόγο Ζότα στο 50’, αλλά αυτός σούταρε εκτός εστίας, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Χάρβεϊ Έλιοτ δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από δύσκολη γωνία, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων με το δεξί.

Η πίεση συνεχίστηκε με την συμπλήρωση μίας ώρας με ωραίο σουτ του Κέρτις Τζόουνς, αλλά το πολυπόθητο προβάδισμα επετεύχθη στο 67’, έπειτα από κόρνερ του Greek Scouser.

Ο Τσιμίκας σέντραρε, η άμυνα της Σαουθάμπτον και συγκεκριμένα ο Ελιονούσι δεν έδιωξε καλά και η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Μάτιπ, που την βρήκε όσο χρειαζόταν ώστε να «γράψει» το 2-1.

Από εκεί και πέρα, η Λίβερπουλ άρχιζε να πιέζει ακόμη ψηλότερα, αλλά η άμυνα των «αγίων» ήταν εκεί για να διατηρήσει το σκορ στα επίπεδα του 2-1. Όπως και να έχει όμως, ο στόχος επετεύχθη και η ομάδα του Κλοπ αναμένει ένα δώρο του… Στίβεν Τζέραρντ για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και στον 51ο τίτλο της ιστορίας της!