Λίβερπουλ-Τσέλσι: Εβαλαν... "τρικλοποδιά" η μία στην άλλη (στιγμιότυπα)

Λίβερπουλ και Τσέλσι δεν έθελξαν με την απόδοσή τους κι έμειναν στην «λευκή» ισοπαλία (0-0) κι έβαλαν «τρικλοποδιά» η μία στην άλλη στον δρόμο τους για την τετράδα.

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Αγγλία μεταξύ Λίβερπουλ και Τσέλσι έληξε όχι μόνο χωρίς νικητή, αλλά και χωρίς γκολ. Η ισοπαλία αυτή «πλήγωσε» ταυτόχρονα και τους δύο στην προσπάθεια που κάνουν πλησιάσουν την τετράδα, αλλά τους «Ρεντς» λίγο περισσότερο λόγω του ότι το ματς ήταν στο «Άνφιλντ» και αποτελούσε μία ιδανική ευκαιρία για να επανέλθει η ομάδα στον δρόμο των επιτυχιών και να πάρει ψυχολογία.

Στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν πάρα πολύ κακό. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει και να επιβάλλει το παιχνίδι της. Έγιναν πολλά λάθη εκατέρωθεν με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να καν να φτιάξει πολλές τελικές.

Όλα αυτά θα ήταν πολύ διαφορετικά αν το γκολ που πέτυχε η Τσέλσι στο 3ο λεπτό του αγώνα με τον Χάβερτς δεν είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ, αφού το πόδι του Γερμανού βρισκόταν μπροστά από την μπάλα και δεν υπήρχε αμυντικός πιο μπροστά του μαζί με τον τερματοφύλακα για τον καλύψει με αποτέλεσμα να είναι εκτεθειμένος. Ακολούθησε μία καλή στιγμή για την Λίβερπουλ στο 6ο λεπτό, αλλά ο Γκάκπο έστειλε πολύ άουτ την μπάλα από το γύρισμα του Σαλάχ. Ο Ολλανδός απείλησε εκ νέου στο 20ο λεπτό, αλλά και πάλι το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

Η Τσέλσι απάντησε με την ευκαιρία του Χολ, με το τελείωμα του νεαρού Άγγλου να περνάει έξω από την εστία του Άλισον. Τρία λεπτά ο Γκάλαγκερ απείλησε και πάλι την εστία του Άλισον, αλλά χωρίς να μπορέσει να του δυσκολέψει την ζωή με το τελείωμά του. Μετά ήταν η σειρά του Μπαντιασίλ να απειλήσει με κεφαλιά από το φάουλ του Ζίγιες, αλλά ο Άλισον επέδειξε τα εξαιρετικά αντακλαστικά του.

Η Λίβερπουλ είχε δύο καλές στιγμές πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος , αλλά τόσο ο Τιάγκο όσο και ο Σαλάχ δεν μπόρεσαν να ανησυχήσουν τον Κέπα.

Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι «Ρεντς» είχαν την πρώτη καλή στιγμή με την κοντινή κεφαλιά του Γκάκπο, που πέρασε άουτ από πλεονεκτική θέση. Η Τσέλσι με την είσοδο του Μούντρικ στον αγωνιστικό χώρο έγινε πιο απειλητική. Ο Ουκρανός με την ταχύτητά του δημιούργησε προβλήματα κι έφτιαξε και την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, όταν έφτασε μετά από ωραία ενέργεια στα όρια της μικρής περιοχής, αλλά αστόχησε. Προηγούμενως είχε χάσει μία καλή ευκαιρία και ο Ζίγιες μετά από ατομική του προσπάθεια.

Στο 72' ήταν ο Μούντρικ και πάλι ο Μούντρικ που προσπάθησε να απειλήσει αφού η απόφασή του να κοντρολάρει την μπάλα αντί να σουτάρει στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής του Άλισον δεν του βγήκε σε καλό, με την μπάλα να περνάει άουτ χωρίς να καταφέρνει να εκτελέσει. Τρία λεπτά μετά οι Λονδρέζοι έβγαλαν μία εξαιρετική συνεργασία, ο Ζίγιες ήταν ο αποδέκτης, αλλά το σουτ που έκανε στην κίνηση λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή της Λίβερπουλ βρήκε στα σώματα.

Ένα λεπτό μετά οι «Ρεντς» βγήκαν σε αντεπίθεση, ο Νούνιες έκανε την κούρσα κουβαλώντας την μπάλα, αλλά το τελείωμά του από πλάγιο θέση μέσα στην περιοχή του Κέπα κατέληξε στην αγκαλιά του Βάσκου τερματοφύλακα.

Στο 83' ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία της Λίβερπουλ, όταν έγινε το γύρισμα στην περιοχή της Τσέλσι από τον Ρόμπερτσον, η μπάλα πέρασε απ' όλους κι έφτασε στον επερχόμενο Αλεξάντερ-Άρνολντ, που σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κέπα.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά μπορεί να συνέχισε να μην έχει φάσει, ωστόσο η μπάλα πήγαινε πάνω κατω, και με τις δύο ομάδες να δείχνουν την διάθεση να ψάξουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Τελικά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να να παραμείνει αυτό το 0-0, που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο.

Με τον βαθμό αυτό οι δύο τους έφτασαν στους 29 φτάνοντας την Μπρέντφορντ, με την Τσέλσι να έχει ένα παιχνίδι περισσότερο από τις άλλες δύο (20 αντί 19).

Ενδεκάδες:

Λίβερπουλ (πρ. Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμες, Κονατέ, Μίλνερ (72' Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ρόμπερτσον, Κεϊτά (63' Νούνιες), Μπάιτσετιτς (82' Φαμπίνιο), Τιάγκο, Έλιοτ (82' Τζόουνς), Γκάκπο (82' Χέντερσον), Σαλάχ.

Τσέλσι (πρ. Γκρέιχαμ Πότερ): Κέπα, Τσαλόμπα (81' Αθπιλικουέτα), Τιάγκο Σίλβα, Μπαντιασίλ, Χολ (55' Μούντρικ), Ζορζίνιο, Γκάλαγκερ, Κουκουρέγια, Ζίγιες, Χάβερτς (81' Ομπαμεγιάνγκ), Μάουντ (82' Τσουκβουεμέκα).