Στην υγειά του Ζότα η Λίβερπουλ και τώρα τελικός! (στιγμιότυπα)

Με τον Ντιόγκο Ζότα να εκτελεί την Άρσεναλ και την Λίβερπουλ να παίζει άμυνα για σεμινάριο, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επιβλήθηκε 2-0 της Άρσεναλ στο Emirates και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι.

Μία σπουδαία πρόκριση πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (20/1) η Λίβερπουλ στο Λονδίνο, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ (ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο) να υποτάσσει με 2-0 την Άρσεναλ στον δεύτερο ημιτελικό του League Cup και να παίρνει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της 27ης Φεβρουαρίου στο "Γουέμπλεϊ" όπου θα αντιμετωπίσει μία άλλη πρωτευουσιάνα, την Τσέλσι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν δίχως αμφιβολία ο Ντιόγκο Ζότα, με τον Πορτογάλο διεθνή στράικερ να σκοράρει μία φορά στο πρώτο και μία στο δεύτερο μέρος, για να στέιλει τους ρεντς στον πρώτο τους τελικό σε εγχώριη διοργάνωση μετά από το 2016, όταν είχαν βρεθεί και πάλι σε τελικό του League Cup με αντίπαλο τότε την Μάντσεστερ Σίτι.

Το ματς

Η Άρσεναλ πλησίασε το μόλις στο 5' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λακαζέτ που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κέλεχερ, με την Λίβερπουλ από την πλευρά της να απαντάει με γκολ.

Ο Ζότα δέχτηκε πάσα στον κενό χώρο στο 19ο λεπτό από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ και άρχισε ένα εντυπωσιακό σλάλομ, για να αποφύγει τρεις αντιπάλους και να κάνει το δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να νικήσει τον Ράμσντεϊλ (0-1).

Το γκολ αυτό πάγωσε τους Λονδρέζους ενώ στον αντίποδα επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κυριαρχήσουν, αφού με όπλο την άψογη αμυντική λειτουργία και το πρέσινγκ, εκμηδένισαν σχεδόν κάθε κίνδυνο προς την εστία τους.

Εκεί δε που επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους ήταν στο δεύτερο μέρος, με τον Κονατέ να χάνει την ευκαιρία για το 2-0 στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι με κεφαλιά αλλά τον Ζότα να μην τον μιμείται λίγη ώρα αργότερα.

Συγκεκριμένα στο 77ο λεπτό όταν υποδέχτηκε υπέροχα μακρινή μπαλιά ακριβείας του Αλεξάντερ-Άρνολντ και εκτέλεσε τον κίπερ της Άρσεναλ με σκαφτό πλασέ, για να δει το γκολ του αρχικά να μη μετράει από τον βοηθό διαιτητή αλλά να κατακυρώνεται μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Αυτό ήταν το 7ο γκολ του Πορτογάλου σε 10 αναμετρήσεις απέναντι στην Άρσεναλ, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, με την άσχημη βραδιά για το σύνολο του Αρτέτα να ολοκληρώνεται στο 90', με τον Παρτέι να αποβάλλετεται με δύο κίτρινες κάρτες και ενώ είχε περάσει ως αλλαγή στο 74ο λεπτό.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Λοκόνγκα, Σμιθ Ρόου (74΄Παρτέι), Όντεγκααρντ, Σάκα, Μαρτινέλι, Λακαζέτ (74΄Ενκέτια)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κέλεχερ, Αλεξάντερ Άρνλοντ, Μάτιπ (46΄Κονατέ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τζόουνς, Χέντερσον (75΄Μίλνερ), Γκόρντον (63΄Μιναμίνο), Ζότα, Φιρμίνο (84΄Γουίλιαμς)