Δεν καταθέτει τα όπλα! (στιγμιότυπα)

Λευκή πετσέτα και Μάντσεστερ Σίτι δεν πάνε μαζί. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα σφυροκόπησε την Μπέρνλι (1-4) και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους 8 βαθμούς.

Τώρα πια δεν έχει τίποτα να χάσει. Είναι το απόλυτο αουτσάιντερ. Η πίεση έφυγε από τους ώμους της. Τώρα μπορεί να χαλαρώσει, να παίξει την μπάλα της και ότι βγει. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα έμοιαζαν τόσο χαλαροί, που όλα γίνονταν αυτόματα στην έδρα της Μπέρνλι.

Το 1-4 ήρθε πολύ φυσικά, με μερικά πανέμορφα γκολ και η απόσταση από την κορυφή μειώθηκε στο -8. Όσο ζεις ελπίζεις.Ο Γκάμπριελ Ζεσούς με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ έκανε το 0-1 (24’) για μία Μάντσεστερ Σίτι που όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε στροφές. Ο Βραζιλιάνος απασφάλισε και δεύτερη φορά με την έναρξη της επανάληψης (50’, 0-2), ενώ μία κανονιά του Ρόδρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 (68’).

Εκεί που όλοι θα περίμεναν το ματς να σβήσει εκεί, οι πολίτες πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι. Με μία όμορφη κούρσα που κατέληξε σε μαεστρικό συρτό σουτ ο Μαχρέζ έκανε το 0-4 (87’), όμως η τελευταία λέξη ανήκε στην Μπέρνλι που βρήκε το γκολ της τιμής με τον Μπρέιντι ένα λεπτό πριν το τέλος.