Δύσκολα την Λέστερ η Σίτι

Ο Κουν Αγκουέρο έχανε γκολ με κάθε τρόπο, όμως λίγο πριν το φινάλε ο Γκάμπριελ Ζεσούς που ήρθε από τον πάγκο λύτρωσε την Μάντσεστερ Σίτι που έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Λέστερ (0-1).

Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα ξεχωριστό πρωτάθλημα χωρίς την Λίβερπουλ, τότε η Μάντσεστερ Σίτι δεν το χάνει. Δεν είναι ειρωνεία, είναι απλώς η σκληρή πραγματικότητα για την φετινή Premier League που εδώ και καιρό έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον για την μάχη της κορυφής.

Το διπλό μέσα στην έδρα της Λέστερ παγίωσε την δεύτερη θέση των πολιτών, που έχουν πλέον επτά βαθμούς διαφορά από τις αλεπούδες, αλλά βρίσκονται στο -19 από την κορυφή.

Με συμπαγή άμυνα και παιχνίδι πίσω από την μπάλα, η ομάδα του Ρότζερς προσπάθησε να σβήσει τον ρυθμό, μάλιστα έχασε χρυσή ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Βάρντι βγήκε τετ-α-τετ όμως σημάδεψε το δοκάρι (8’).

Η Λέστερ κατάφερε να βγάλει αβρόχοις ποσί το πρώτο μέρος (ο Αγκουέρο είχε στις καθυστερήσεις ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ), όμως στην επανάληψη το γήπεδο έγειρε.

Ο Σμάιχελ απέκρουσε πέναλτι του Αγκούερο (62’), με τον Δανό τερματοφύλακα να τον νικά ξανά σε τετ-α-τετ στην επόμενη φάση! Ωστόσο, οι πολίτες είχαν την απόλυτη υπεροχή, η οποία έφερε καρπούς στο τέλος.

Ο Γκάμπριελ Ζεσούς έκανε υπέροχα το ένα - δύο με τον Μαχρέζ, πλάσαρε ψύχραιμα και έκανε το 0-1 (80’) που έφερε στην Μάντσεστερ Σίτι την νίκη που αποτελεί υποθήκη για την δεύτερη θέση.