Γκουαρντιόλα: «Είναι δύσκολο να νικήσεις την Άρσεναλ του Αρτέτα»

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα στάθηκε στη σημασία της νίκης της Σίτι στην έδρα της Άρσεναλ, του πρώην συνεργάτη του, Μικέλ Αρτέτα.

Η Σίτι συνέχισε το νικηφόρο σερί της, περνώντας με 0-1 από το «Emirates» χάρη σε μια κεφαλιά του Στέρλινγκ, μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Ο προπονητής της, μίλησε για το παιχνίδι αυτό, τη σημασία της νίκης, τη δυσκολία του αντιπάλου, αλλά και τη νοοτροπία της Σίτι, ενόψει της συνέχειας, όντας στο +10 από τη δεύτερη, Γιουνάιτεντ.

«Τα πρώτα 10-15 λεπτά ήταν πολύ καλά για εμάς, αλλά στο επόμενο μισάωρο, η Άρσεναλ, ήταν καλύτερη. Στο δεύτερο μέρος, χρειαζόμασταν κάτι για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στην πίεση μας και ήμασταν σαφώς καλύτεροι. Φυσικά και θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει ένα δεύτερο κι ένα τρίτο γκολ, αλλά η Άρσεναλ αμυνόταν καλά. Είναι δύσκολο να την αντιμετωπίσεις. Ο Μικέλ (σ.σ. Αρτέτα) ξέρει πολύ καλά τους παίκτες μας. Είναι μια ακόμα νίκη. Σκεφτόμαστε πάντα το επόμενο παιχνίδι. Τώρα, έρχεται το Τσάμπιονς Λιγκ, μετά  η Γουέστ Χαμ στην έδρα μας. Παίζονται ακόμα 39 βαθμοί και είμαστε 10 μπροστά. Οπότε, πρέπει να νικήσουμε» είπε ο Γκουαρντιόλα.