Η εκτελεστική του δεινότητα του Αγουέρο και ο άξιος συμπαραστάτης του

Ο Σέρχιο Αγουέρο έγινε ο κορυφαίος ξένος σκόρερ στην ιστορία της Premier League, είναι 4ος στη γενική κατάταξη των γκολτζήδων στο κορυφαίο πρωτάθλημα, όμως, η εκτελεστική του δεινότητα ξεπερνάει όλους τους υπόλοιπους στο Top-10! Σίγουρο και στιβαρό... στήριγμα, ο Νταβίντ Σίλβα.

Ο Αργεντινός στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι, πέτυχε χατ-τρικ το απόγευμα της Κυριακής στο εμφατικό 6-1 επί της Άστον Βίλα, σκοράροντας με εξαιρετικά τελειώματα με το δεξί πόδι και τις τρεις φορές για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των «χωριατών» στο «Βίλα Παρκ».

Συνολικά έφτασε στα 126 γκολ με το δεξί πόδι, έχοντας πετύχει άλλα 33 με το αριστερό, 17 φορές έχει σκοράρει με κεφαλιά και μια φορά έχει καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος στην καταγραφή των 177 τερμάτων στα οποία έφτασε στην ιστορία της παρουσίας του στην Premier League.

Αυτός ο αριθμός των τερμάτων, είναι ο κορυφαίος όλων των εποχών από ξένο ποδοσφαιριστή στην σύγχρονη μορφή του κορυφαίου πρωταθλήματος, αφού, στα 175 είχε σταματήσει ο Τιερί Ανρί και ο Αγουέρο κατάφερε να τον ισοφαρίσει και να τον προσπεράσει στο +2 σε ένα 90λεπτο στο Μπέρμιγχαμ, την 12η Ιανουαρίου του 2020.

Παράλληλα, τα 177 γκολ, τα οποία φυσικά θα ξεπεράσει το προσεχές διάστημα και θα συνεχίσει να γράφει ιστορία στο αγγλικό ποδόσφαιρο, είναι όσα είχε πετύχει ο Φρανκ Λάμπαρντ με την φανέλα της Τσέλσι. Έτσι, ο φορ της Σίτι, είναι αυτή τη στιγμή μαζί με τον νυν προπονητή των «μπλε» στην 4η θέση των σκόρερ όλων των εποχών για την Premier League, πίσω από τον Άλαν Σίρερ που είχε τερματίσει στα 260 τέρματα και τον Γουέιν Ρούνεϊ των 208 γκολ με τη φανέλα των Έβερτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Άγγλος στράικερ, δεν αποκλείεται αν θέλει να συνεχίσει ως παίκτη και την επόμενη σεζόν στη Ντέρμπι Κάουντι κι αν καταφέρει να βρεθεί στην κορυφαία κατηγορία, να δώσει συνέχεια στη συγκομιδή του. Στην 3η θέση έχει σταματήσει ο άλλοτε επιθετικός των «κόκκινων διαβόλων», Άντι Κόουλ.

Στο Top-10 των σκόρερ όλων των εποχών για την Premier, εκεί που ο Αγουέρο είναι ο μοναδικός ενεργός αυτή τη στιγμή, έχει την κορυφαία επίδοση στο κομμάτι των γκολ ανά λεπτά παιχνιδιού! Τα 106' που χρειάζεται κάθε φορά κατά μέσο όρο για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, είναι ό,τι καλύτερο έχει να παρουσιάσει η 10άδα των στράικερ με τα περισσότερα τέρματα αυτή τη στιγμή στην σύγχρονη μορφή της αγγλικής Λίγκας. Αμέσως μετά έρχεται ο Τιερί Ανρί που σκόραρε ανά 122 αγωνιστικά λεπτά, έπειτα ο Άλαν Σίρερ είχε μέσο όρο 147 λεπτά ανά γκολ, στα 154 λεπτά ήταν ο Μάικλ Όουεν που όμως είναι 9ος στη λίστα με τα 150 γκολ που είχε πετύχει στην Premier League, ακολουθεί ο Άντι Κόουλ των 169 τερμάτων, ενώ, στα 171 λεπτά ανά γκολ ήταν ο παλαίμαχος επιθετικός της Λίβερπουλ, Ρόμπι Φάουλερ.

Κάτι που επίσης είναι αξιοσημείωτο για τον Σέρχιο Αγουέρο και τα επιτεύγματά του στη Μάντσεστερ Σίτι και το κορυφαίο πρωτάθλημα, είναι πως μαζί με τον θρύλο, πλέον, των «πολιτών», Νταβίντ Σίλβα, είναι το δεύτερο πιο αποδοτικό δίδυμο! Στο κομμάτι των ασίστ ενός συγκεκριμένου παίκτη σε άλλον συγκεκριμένο παίκτη, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός των Πρωταθλητών Αγγλίας που συμπληρώνει... χρυσή 10ετία στη Σίτι και ετοιμάζεται ν' αποχωρήσει το καλοκαίρι, έχει δει 21 φορές από δική του προσπάθεια να τελειώνει η φάση με γκολ από τον Σέρχιο Αγουέρο.

Είναι οι περισσότερες, πίσω από τις 24 που είχαν καταγράψει στην τρομερή συνεργασία τους στην Τσέλσι οι Φρανκ Λάμπαρντ και Ντιντιέ Ντρογκμπά, με τον Ιβοριανό φορ να... τρομοκρατεί τις αντίπαλες άμυνες και τον Άγγλο νυν κόουτς των «μπλε» να του φτιάχνει ωραίες και επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τους τερματοφύλακες.

Στις 19 ασίστ είναι ο Έρικσεν προς τον Χάρι Κέιν στην Τότεναμ, με τους δυο τους να καταλαμβάνουν την 5η θέση, στις 18 ο μαγικός Ντε Μπρόινε ξανά για τον Σέρχιο Αγουέρο που εκμεταλλεύεται στο έπακρο τους τρομερούς δημιουργούς που έχει για συμπαίκτες, ενώ, 16 ασίστ έχει και ο Ντέλε Άλι προς τον Κέιν στην δική τους συνύπαρξη στην Τότεναμ.

Το... διδυμάκι Σίλβα – Αγουέρο μπορεί μέχρι το φινάλε της σεζόν να κατακτήσει την απόλυτη κορυφή σε αυτό κομμάτι, όπως επίσης να πλησιάσουν και οι Έρικσεν και Ντε Μπρόινε πιο κοντά στο ρετιρέ φτάνοντας και ξεπερνώντας τις 20 ασίστ προς τους Κέιν και Αγουέρο αντίστοιχα...