Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς: Ο Χάλαντ "κατάπιε" τους λύκους

Με τον Χάλαντ να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση και να πανηγυρίζει χατ-τρικ μέσα σε 15 αγωνιστικά λεπτά, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 3-0 της Γουλβς και μείωσε στους δύο πόντους από την κορυφή με δύο ματς παραπάνω από την Άρσεναλ.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα προκάλεσε τους παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι μετά την επικράτησή τους με 4-2 επί της Τότεναμ μεσοβδόμαδα, τονίζοντας πως λείπει από αυτούς "το πάθος, η φωτιά και η επιθυμία" και το απόγευμα της Κυριακής (22/01) πήρε την απάντησή του διά στόματος Έρλινγκ Χάλαντ.

Για την ακρίβεια από το κεφάλι και τα πόδια του διαστημικού Νορβηγού φορ, ο οποίος βρήκε τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα από το 40ο μέχρι το 54ο λεπτό και έφτασε τα 25 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα σε σύνολο 19 αγώνων, για να οδηγήσει τους πολίτες στο άνετο 3-0 επί της Γουλβς για την 19η αγωνιστική της Premier League και να τους φέρει στο -2 (με δύο ματς περισσότερα) από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Αξίζει να σημειωθεί πως με αυτή την επίδοση, ο 22χρονος στράικερ ξεπέρασε από τον Ιανουάριο τους κορυφαίους σκόρερ του πρωταθλήματος στις τέσσερις περασμένες σεζόν, ενώ μετράει ήδη τέσσερα χατ-τρικ.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος απέναντι στην παθητική Γουλβς (δεν απείλησε ούτε μία φορά) και αφού έχασε πρώτα δύο καλές ευκαιρίες με τους Χάλαντ (απέκρουσε ο Σα) και Γκρίλις (το σουτ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι), βρήκε δίχτυα στο 40' μέσα από συνεργασία των δύο "συνήθων υπόπτων".

Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε συστημένη σέντρα από τα δεξιά και ο Χάλαντ πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής για να πάρει καρφωτή κεφαλιά, με τον Σα να μην έχει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης και το 1-0 να είναι γεγονός.

Η εξέλιξη αυτή αποτέλεσε ουσιαστικά την αρχή του... τέλους της αναμέτρησης, αφού ο Νορβηγός πήρε φόρα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος φόρτωσε με άλλα δύο γκολ την πλάτη των λύκων.

Στο 50' έκανε το 2-0 με πέναλτι (το κέρδισε ο Γκιουντογκάν σε ανατροπή του από τον Νέβες) και στο 54' έγραψε το 3-0 μετά από ασίστ του Μαχρέζ (είχε προηγηθεί παιδικό λάθος του Σα που είχε δώσει τη μπάλα στον Αλγερινό), για να πανηγυρίσει το τέταρτο χατ-τρικ του στη φετινή Premier League και να φτάσει τα 25 γκολ, ξεπερνώντας τους πρώτους σκόρερ τους πρωταθλήματος από τη σεζόν 2018-19 και έπειτα.

Στο 61ο λεπτό ο Γκουαρδιόλα απέσυρε τον Χάλαντ (ο Άλβαρες πήρε τη θέση του) για να γνωρίσει την αποθέωση από το κοινό του "Έτιχαντ" και το τελευταίο ημίωρο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Σίτι να έχει ευκαιρίες για τουλάχιστον ένα ακόμα γκολ και την Γουλβς να φλερτάρει με το γκολ της τιμής, κυρίως με τον Ποντένσε που ήταν εξαιρετικός μπαίνοντας ως αλλαγή.

Ωστόσο, πλην του Χάλαντ δεν βρέθηκε άλλος παίκτης για να σκοράρει (οι λύκοι παραμένουν η χειρότερη επίθεση της φετινής Premier League με μόλις 12 γκολ ενεργητικό) και το 3-0 έμεινε μέχρι τέλους, με την Σίτι να παραμένει στο κυνήγι της κορυφής αφού πλησίασε στους δύο πόντους από την Άρσεναλ έστω και με δύο ματς περισσότερα έναντι των κανονιέρηδων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λιούις (46' Άκε), Στόουνς, Ακάντζι, Λαπόρτ, Ρόδρι (77' Φίλιπς), Γκιουντογκάν, Μαχρέζ (81' Πάλμερ), Ντε Μπρόινε (77' Μπερνάρντο Σίλβα), Γκρίλις, Χάλαντ (61' Άλβαρες)

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Σεμέδο, Κόλινς, Κίλμαν, Μπουένο (81' Αΐτ-Νουρί), Λεμινά (67' Ποντένσε), Νέβες, Νούνες, Τραορέ (46' Σαράμπια), Χιμένες (46' Κούνια), Χουάνγκ (46' Μουτίνιο)