ΜΑΤΣΑΡΑ 2-2/Ακυρώθηκε τέρμα στο 92΄! (στιγμιότυπα)

Με τον Λούκας Μόουρα να μετατρέπεται σε «χρυσή αλλαγή» και να σκοράρει 19 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο δραπέτευσε η Τότεναμ με το ισόπαλο 2-2 από το «Έτιχαντ» απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι για τη 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «πολίτες» πήραν δύο φορές κεφάλι στο σκορ με τους Στέλρινγκ (20’) και Αγουέρο (35’) αλλά οι Λαμέλα (20') και Λούκας (56') «απάντησαν» ισάριθμες φορές. Ακυρώθηκε με VAR γκολ του Γκαμπριέλ Ζεσούς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων λόγω παρέμβασης του Λαπόρτ με το χέρι…

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά… παρέλαβε την μπάλα από χέρι του Λαπόρτ, ο οποίος μπήκε πρώτος στη φάση έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε!

Μια φάση που λειτούργησε ως… déjà vu του αποκλεισμού της Σίτι από την Τότεναμ στο «Έτιχαντ» για τα προημιτελικά του περυσινού Τσάμπιονς Λιγκ! Τότε ήταν το γκολ του Στέρλινγκ που ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις, στερώντας από τους «πολίτες» το πέμπτο γκολ (σ.σ. 4-3 τελικό σκορ) και την πρόκριση στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ανάμεσα στα highlights του παιχνιδιού συμπεριλαμβάνεται και ένα εξωαγωνιστικό σκηνικό που έλαβε χώρα τη στιγμή που ο Πεπ Γκουαρντιόλα αντικατέστησε τον Κουν Αγουέρο με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς (65’). Ο Αργεντινός επιθετικός είχε έντονη λογομαχία με τον Καταλανό κόουτς, ο οποίος έκανε αρχικά παρατηρήσεις στον διεθνή άσο αλλά στη συνέχεια του απευθύνθηκε σε έντονο ύφος, όντας εξαγριωμένος από την αντίδρασή του.

Το ματς

Το πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Ποτσετίνο να περάσει το κέντρο ενώ στη συμπλήρωση του συγκεκριμένου διαστήματος κατάφεραν να ανοίξουν και το σκορ.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα συνεργάστηκε έξω από την περιοχή με τον Ντε Μπρόινε και η υπέροχη σέντρα του Βέλγου επέτρεψε στον Στέρλινγκ να κινηθεί στο δεύτερο δοκάρι και να σκοράρει με κεφαλιά.

Η απάντηση των «σπιρουνιών» υπήρξε όμως άμεση, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Λαμέλα έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή την «πολιτών» και ισοφάρισε με όμορφο πλασέ, εκμεταλλευόμενος την λάθος τοποθέτηση του Έντερσον.

Στο 35’ ωστόσο οι παίκτες του Γκουαρντιόλα πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ! Μπ. Σίλβα και Ντε Μπρόινε σε ένα… «replay» του πρώτου τέρματος έφεραν και πάλι την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Αγουέρο, ο οποίος κινήθηκε ανάμεσα στους αντίπαλους αμυντικούς και «έγραψε» το 2-1 με κοντινή προσπάθεια.

Οι δύο μεσοεπιθετικοί των πρωταθλητών Αγγλίας επανέλαβαν μάλιστα το… κόλπο στο 43ο λεπτό αλλά ο Γκουντογκάν που βρέθηκε αυτή τη φορά σε θέση βολής, δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα δεκάλεπτο σφυροκόπημα της Σίτι, με τον Γιορίς να αποσοβεί τις δύο πιο επικίνδυνες καταστάσεις που προήλθαν από σουτ των Ζιντσένκο (49’) και Μπ. Σίλβα (52’).

Το 3-1 δεν έγινε ποτέ και ο Λούκας Μόουρα κατάφερε να γίνει πρωταγωνιστής, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βραζιλιάνος αντικατέστησε τον Γουίνκς στο 56’ και ισοφάρισε στο ίδιο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λαμέλα!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σίτι άσκησε κατά διαστήματα αφόρητη πίεση αλλά τα «σπιρούνια» άντεξαν και απέσπασαν έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα των πρωταθλητών.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γουόκερ, Ζιντσένκο, Ρόντρι (78’ Ντ. Σίλβα), Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μπ. Σίλβα (Μπ. Σίλβα), Στέρλινγκ, Αγουέρο (65’ Ζεσούς)

Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσεζ, Αλντερβάιρελντ, Γουόκερ-Πίτερς, Ρόουζ, Γουίνκς (56’ Λούκας), Σισοκό, Ντομπελέ, Έρικσεν (90+1’ Σκιπ), Λαμέλα (85’ Λο Σέλσο), Κέιν

Σκόρερς

20’ Στέρλινγκ, 23’ Λαμέλα, 35’ Αγουέρο, 56’ Λούκας