Νέα απώλεια για την Σίτι (στιγμιότυπα)

Μετά το 3-3 με την Τότεναμ, η Γουέστ Χαμ έκανε ζημιά και την Μάντσεστερ Σίτι, την οποία κράτησε στο 1-1 στο Λονδίνο. Ηταν η 3η απώλεια σε 5 ματς για την ομάδα του Πεπ.

Οι Πολίτες πίεσαν πολύ στο φινάλε όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν την ανεβασμένη ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες, η οποία παρέμεινε αήττητη για 4ο σερί ματς πρωταθλήματος. Για το σύνολο του Πεπ, που μένει στο -5 από την κορυφήμ, αυτή ήταν η 3η απώλεια σε 5 ματς αφού έχει ισοπαλία με Λιντς και έχει χάσει από την Λέστερ.

Το σκορ για την Γουέστ Χαμ άνοιξε στο 18’ όταν Γιαρμολένκο και Κουφάλ συνδυάστηκαν στα δεξιά και ο δεύτερος έκανε τη σέντρα για να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ με ανάποδο ψαλίδι ο Μιχαήλ Αντόνιο (1-0). Η Σίτι στη συνέχεια πήρε τα ηνία και έφτασε την κατοχή ακόμα και στο 80% όμως πέρα από ένα αδύναμο πλασέ του Μαχρέζ από σέντρα του Κανσέλο δεν δημιούργησε προβλήματα στον Φαμπιάνσκι.

Ο Γκουαρδιόλα στο ημίχρονο έβγαλε, πιθανότατα αναγκαστικά, τον Αγουέρο και έβαλε τον Φόντεν και ο τελευταίος χρειάστηκε 10 λεπτά για να βρει δίχτυα. Ο νεαρός Αγγλος πλάσαρε ωραία μέσα από την περιοχή ύστερα από γύρισμα του πολύ καλού Κανσέλο. Οι φιλοξενούμενοι μετέφεραν το ματς στο αντίπαλο μισό στη συνέχεια, ο Πεπ έβαλε τον Ντε Μπρόινε και η πίεση έγινε τεράστια, όμως ο Στέρλιγκ δεν κατάφερε να κάνει γκολ καμία από τις δύο μεγάλες ευκαιρίες και το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.